Akné nie sú len pubertálne vyrážky. Viete ako na ne?

30. 12. 2019, Dixi

Akné si mnohí spájajú s obdobím puberty a má to svoje opodstatnenie. Týmto kožným ochorením trpí až 95 % dospievajúcich, keďže akné majú na svedomí predovšetkým hormóny. Ale nielen ony, to by bolo príliš jednoduché. Aj preto, že spúšťačov je niekoľko, je liečba akné behom na dlhé trate. Mimochodom, vedeli ste, že sa objavuje aj u novorodencov a ľudí v dôchodkovom veku? 

Ako vzniká akné

Akné je ochorenie kože, pri ktorom, zjednodušene povedané, v mazových žľazách a vlasových folikuloch vzniká mikrozápal. Deje sa to takto: najprv začnú mazové žľazy nadmerne produkovať maz (seborea), čím blokujú olupovanie odumretých čiastočiek kože a dochádza k jej zhrubnutiu – hyperkeratóze. V dôsledku toho sa upchajú póry a vzniká komedón. Komedóny však nie sú ničím výnimočné. Tvoria sa na každej koži a ak je zdravá, dokáže si s nimi hravo poradiť a rozpustiť ich. 

Problém nastáva, ak dochádza k zápalovým reakciám. Na tých má svoj podiel baktéria Propionibacterium acnes. Povrch kože obýva úplne bežne, ale keď sa premnoží, vytvorí na koži biofilm, ktorý narúša prirodzený proces olupovania odumretých čiastočiek. Rovnako ako hyperkeratóza spôsobí vytváranie zátok na folikulách. Komedóny sú v počiatočnom štádiu otvorené a vtedy hovoríme o čiernych bodkách. Akonáhle sa uzavrú, vznikajú biele bodky. Zápal sa rozvinie a vzniknú začervenané papulky a hnisavé pustulky. V ojedinelých prípadoch môže prerásť až do veľmi vážnych stavov, ktoré si vyžadujú aj užívanie liekov.

pri akné pomáha vyvážená strava

Pri sklone k vzniku akné treba dbať na vyváženú stravu.

Ach, tie hormóny…

Hoci príčin vzniku akné je mnoho, odborníci sa zhodujú, že tou najkľúčovejšou je nestabilný hormonálny profil. Preto v puberte, kedy sa nám hormóny doslova zbláznia, sa objavujú na našej tvári a iných častiach tela vyrážky. Čo sa vlastne vtedy v tele deje?

Z medicínskeho hľadiska dochádza k nepomeru androgénov (mužských pohlavných hormónov) a estrogénov (ženských pohlavných hormónov). Androgény spôsobujú nadprodukciu mazových žliaz, a keďže v období puberty majú prevahu u oboch pohlaví, prejavuje sa u oboch akné. Niečo podobné sa deje u žien aj pred menštruáciou, kedy klesá hladina estrogénov. Akné sa zvykne prechodne „vrátiť“ aj počas tehotenstva. 

Typy akné

Tento kožný problém má mnoho podôb, ktoré rozlišujeme podľa viacerých kritérií. Predovšetkým podľa veku, v ktorom sa objavuje, podľa symptómov a príčin jeho vzniku. 

Akné podľa veku

 • novorodenecké (acne neonatorum) – pomerne zriedkavá forma akné, vyskytuje sa vo forme bielych komedónov u 20 % novorodencov, prevažne chlapcov.
 • detské (acne infantum) – postihuje deti vo veku od 3 mesiacov do jedného roka, častejšie chlapcov.
 • akné dospievajúcich (acne vulgaris) – objavuje sa počas puberty, rovnako u chlapcov aj dievčat, postihuje takmer 95 % dospievajúcich.
 • akné dospelých (acne tarda) – prejavuje sa po 24. roku života, predovšetkým u žien, pretože jeho spúšťačmi sú hormonálne zmeny (menštruačný cyklus, menopauza) a stres.

Podľa symptómov

 • acne comedonica – prejavuje sa komedónmi v oblasti čela, nosa a líc a považuje sa za ľahkú formu akné.
 • acne papulopustulosa – stredne ťažká forma akné, ktorá sa prejavuje papulami a pustulami sprevádzaných začervenanou a zapálenou pokožkou. Objavuje sa zväčša v puberte na tvári a zriedkavo aj na chrbte. Môže zanechať na tvári jazvy a hyperpigmentácie.
 • acne conglobata – ťažká a menej rozšírená forma akné, ktorá sa prejavuje v puberte, ale aj v neskoršom veku v oblasti tváre, krku a na chrbte. K jej symptómom patria papuly a pustuly, ktoré môžu tvoriť veľmi bolestivé cysty. Pri tomto type akné je veľká pravdepodobnosť vzniku jaziev a nežiadúcich pigmentácií.
 • acne fulminans – veľmi ťažká a vzácna forma akné, známa aj ako acne maligna. Postihuje väčšinou mužov od 13 do 22 rokov. Môže byť spôsobená nadmerným užívaním steroidov (dopingové akné). Okrem prejavov, ktoré sú totožné s acne conglobata, sa u postihnutých osôb môže objaviť aj teplota a zápal kĺbov.

Podľa príčin

Hoci najkľúčovejším faktorom pri vzniku akné je hormonálna hladina, existuje mnoho ďalších spúšťačov. Podľa nich rozlišujeme:

 • Mallorca akné
  Špecifický druh, ktorý postihuje ženy od 25 do 40 rokov. Vzniká ako dôsledok pôsobenia UV žiarenia v kombinácii s niektorými zložkami obsiahnutými v kozmetike. Prejavuje sa začervenanou pokožkou s pľuzgiermi alebo pustulami a vo vážnejších prípadoch sa môžu objaviť aj bolestivé lézie. Následkami Mallorca akné sú najčastejšie hyperpigmentácie na postihnutých miestach.
 • kozmetické
  Je reakciou na komedónne látky v dekoratívnej kozmetike, ktoré upchávajú póry. Na pokožke sa vyhodia malé hrbolčeky predovšetkým na tvári, krku a v línii okolo vlasov, ktoré odoznejú akonáhle prestanete kozmetiku používať.
 • športové
  Vzniká v dôsledku trenia tesného syntetického oblečenia o pokožku, čím sa spúšťa tvorba kožného mazu a ten upcháva póry. Prejavuje sa čiernymi a bielymi bodkami a vyrážkami.
 • akné spôsobené liekmi
  Je známe aj ako anabolické alebo dopingové akné. Vyvolávajú ho väčšinou lieky s obsahom barbiturátov, lítia alebo kortikosteroidov a antikoncepcia. Spúšťačom však môže byť aj nadmerné užívanie vitamínov skupiny B alebo D2. Bolestivé vyrážky a pustulky sa objavujú najmä na tvári hrudi a ramenách.
 • kontaktné akné
  Prejavuje sa vo forme čiernych bodiek, ktoré sú vyvolané kontaktom pokožky s chemikáliami, ako je decht, nafta, chlór, zubná pasta s fluoridom alebo agresívne čistiace prostriedky.

Špecifickým typom je akné, ktoré vzniká mechanickým neodborným vytláčaním už existujúcich vyrážok. Kontaminujú sa tak okolité partie pokožky a problém sa tak rozšíri. Vždy preto dbajte na správne vyčistenie pleti a ak sa u vás akné objaví, zverte sa radšej do rúk odborníkovi.

Pozor na to, ako žijete

Zlá životospráva neprospieva celkovému zdraviu, čo sa odráža aj na pleti. Veľmi dôležitá je v tomto ohľade strava. Ak máte sklony k akné, mali by ste sa podľa odborníkov čo najviac vyhýbať potravinám s vysokým glykemickým indexom – rafinovaným cukrom, bielemu pečivu, ďalej tučným syrom, údeninám a polotovarom. Ani alkohol a cigarety nie sú k pleti priateľské. Výskumy potvrdili, že fajčenie vystavuje pleť oxidačnému stresu a mení zloženie kožného mazu. (zdroj: Capitanio a kol. z British Journal of Dermatology 2007 157, str. 104 –108) Do veľkej miery k zhoršeniu stavu akné prispieva aj stres a znečistené prostredie.

Správna starostlivosť je dôležitá

Aknózna pokožka si vyžaduje špeciálnu starostlivosť. Mnohí sa však mylne domnievajú, že ju treba čistiť a neustále vysušovať agresívnymi prípravkami. To však nie je pravda. Tie naopak narúšajú prirodzenú rovnováhu pokožky, čím sa akné ešte zhorší. Preto siahajte vždy po prípravkoch, ktoré sú určené špeciálne na aknóznu pokožku  a jemne ju ošetrujú. A pamätajte, že aj pokožka s akné potrebuje hydratáciu. Pri akné je dôležité používať make-up, ktorý nie je komedónny, teda neupcháva póry. Na trhu našťastie existuje niekoľko značiek dekoratívnej kozmetiky, ktorá myslí aj na ženy s týmto problémom.

pri akné používajte správnu kozmetiku

Správne zvolená kozmetika je v prípade aknóznej pokožky zásadná.

Neverte mýtom!

Ak ste si aj vy mysleli, že slnečné žiarenie pomáha pri liečbe akné, ste na omyle. Väčšina odborníkov sa zhodla na tom, že UV žiarenie ich naopak zhoršuje.

 

autor: Dixi

 

Blog