Keď to pod plienkou svrbí alebo ako na zapareniny | Dixi

Keď to pod plienkou svrbí alebo ako na zapareniny

31. 01. 2020, Dixi

Mnohé mamy to poznajú. Nepokojné hmýrenie, potreba prebaliť po každom pocikaní, plač. Zapareniny, alias plienková dermatitída, sú u bábätka veľmi nepríjemným kožným ochorením, a to nielen na pohľad. Koža bábätka je začervenaná, štípe, svrbí a v horších prípadoch môže dôjsť aj k zápalu. Ale netreba si zúfať. Plienková dermatitída je len dočasná záležitosť a pri správnej starostlivosti bude pokožka zadočka vášho bábätka znova fit.

Zaparenina, iným menom intertrigo vzniká všade tam, kde sa pokožka často trie o oblečenie alebo plienku, najmä v kožných záhyboch, skrátka tam, kde je teplo a vlhko. Je špecifkým typom kontaktnej dermatitídy. Ak sú plienka alebo oblečenie tesné a nepriedušné, na svete je katastrofa. Dochádza k zadržiavaniu potu, ktorý sa nemá ako odvetrať a v takomto prostredí sa veľmi darí baktériám, hubám aj kvasinkám. Tie dermatitídu prirodzene ešte zhoršujú alebo môžu byť aj jej príčinou.

Plienková vyrážka – nielen u bábätiek

Pomenovanie plienková vyrážka alebo plienková dermatitída evokuje, že sa jedná výlučne o detskú chorobu. Nedajte sa však pomýliť, objaviť sa môže rovnako u batoľaťa, ako aj dospelého človeka.

Čo ju spôsobuje?

  • nedostatočná hygiena – ak má jemná pokožka dieťatka dlhší kontakt s premočenou plienkou, môžu sa uňho objaviť zapareniny a v prípade, že má citlivejšiu pokožku, stačí často iba chvíľka. Je to spôsobené obsahom kyseliny močovej v moči a ďalších látok, ktoré pokožku dráždia. Takáto koža je náchylnejšia na vznik kvasinkovej či bakteriálnej infekcie. Zaparenina vzniká často aj vtedy, keď sa batoľaťu podá nová strava. Stolica je odrazu iná, pokožka na kontakt s ňou môže zle reagovať a začervená.
  • trenie – mamičky často v dobrej vôli zabalia bábätko do plienky príliš natesno. Bábätku sa tak o záhyby plienky trú vnútorné stehná. To isté platí aj o tesnom oblečení.
  • seborea– seboroická dermatitída trápi mnoho malých detí, a hoci primárne na tváričke, vlasoch či krku, z času na čas sa v podobe žltkastých mastných šupiniek objaví aj pod plienkou.
  • alergická reakcia– jednou z hlavných príčin vzniku zaparenín je alergia na plienku, vlhčené utierky, prací prostriedok alebo kozmetiku.
  • bakteriálna a kvasinková infekcia – je dobre známe, že vo vlhkom prostredí sa darí baktériám, kvasinkám i hubám. Pod plienkou sa môže bábätko spotiť a tak jeho zadoček, stehná, podbruško a genitálie sú v priamom ohrození pre vznik infekcie.
  • užívanie niektorých liekov – ide predovšetkým o antibiotiká, po ktorých dochádza u určitého percenta ľudí ku kožným reakciám. Taktiež môže dieťatko dostať z antibiotík hnačku, čo rovnako ohrozuje pokožku.

Päť zásad v starostlivosti o zapareniny

1. Okamžite prebaliť!

Pri liečbe zaparenín je potrebná zvýšená starostlivosť a najmä hygiena. Pokožku vo oblasti plienky udržujte v maximálnej čistote a suchu. To znamená, vždy, keď spozorujete že dieťa vykonalo do plienky potrebu, bezodkladne ho prebaľte. Platí to aj pri malej potrebe. Nepríjemnou komplikáciou je, že je potrebné tento postup dodržiavať aj v noci, takže na pokojné noci budete musieť na chvíľku zabudnúť.

zapareniny a prebalovanie

Pri preliečovaní zaparenín začnite včasným prebaľovaním.

2. Umývať len v čistej vode

Po výmene plienky dôkladne očistite zadoček pod čistou vodou. Nie je potrebné žiadne mydlo, s výnimkou hypoalergénneho, určeného pre detskú pokožku. Klasické mydlo by pokožku zbytočne podráždilo a vysušilo. Vlhčené utierky sa pri plienkovej dermatitíde neodporúča používať, ale mnoho mamičiek na ne nedá dopustiť. Ak ste sa rozhodli pre túto alternatívu, používajte len hypoalergénne vlhčené utierky bez parfumácie a alkoholu. Na trhu sú v súčasnosti už dostupné aj vlhčené utierky na báze vody. Môžete si ich vyrobiť aj sami doma. Stačí vám na to fľaša s vodou a vatový tampón. Po očistení pokožku dôkladne, ale veľmi jemne osušte.

3. Aplikovať bariérový krém

Na čistú osušenú pokožku naneste krém proti zapareninám, ktorý ju vďaka svojmu zloženiu a konzistencii spoľahlivo ochráni pred močom a stolicou. Na trhu existuje veľmi slušný výber a možno sa v ňom ťažko orientujete. Opäť tu platí zásade, že čím menej prídavných látok a chemikálií, tým lepšie. Vynikajúce účinky majú krémy s obsahom vysokomastných zložiek ako je lanolín či vazelína alebo zložiek poskytujúcich koži potrebnú hydratáciu a antibakteriálny účinok (alantoín) v kombinácii s niektorými bylinkami, napríklad nechtíkom.

4. Nechať kožu dýchať

Pri zapareninách je dôležité, nechať bábätko čo najviac bez plienky, aby pokožka mohla dýchať. Vzduch totiž napomáha hojeniu. Keďže dermatitída môže vzniknúť aj v dôsledku alergickej reakcie na nejakú látku obsiahnutú v plienke, používajte len certifikované hypoalegénne plienky s dobrou absorpciou a priedušnosťou. Ktoré plienky sú pre vaše bábätko najvhodnejšie, ktoré najlepšie toleruje, zistíte len skúšaním.

5. Nepoužívať aviváž

Detské oblečenie perte výlučne v špeciálnych pracích prostriedkoch bez parfumácie pre dojčatá a bez pridania aviváže.

Keď už treba k lekárovi…

Pokiaľ napriek dodržiavaniu všetkých zásad zapareniny neustupujú alebo sa dokonca ich stav zhorší, mali by ste navštíviť pediatra. Ten obvykle bábätku diagnostikuje kvasinkovú infekciu a predpíše vhodný antimykotický krém.

Bezplienková metóda – BKM

Pravdepodobne ste už o nej počuli, ale neviete si predstaviť, že by ste ju aplikovali pri vašom dieťati? Ak ale trpí váš drobec častými zapareninami, možno by práve toto bolo pre vás riešenie. Pri bezplienkovej komunikačnej metóde (BKM) totiž, ako už z názvu vyplýva, nebudete potrebovať plienky, a ak, tak len občas, ako poistku. Všetko je založené na vnímaní a porozumení signálov vášho bábätka, že ide vykonať potrebu. Môže to byť plač, grimasy, zastavenie sa v činnosti a akoby „zamrznutie“ alebo, naopak, zvýšený nervózny pohyb. Keď sa rodič naučí dekódovať tieto signály, začne žať prvé úspechy.

zapareniny a BKM

Pri zavedení bezplienkovej metódy je riziko vzniku zaparenín nižšie.

Začať s BKM však treba čo najskôr, ideálne od narodenia do troch mesiacov života. Funguje to takto: Potom, ako spozorujete signál bábätka, že potrebuje vykonať potrebu, vyzlečiete ho a podržíte nad nočníkom. Dieťatko držte v klbku, teda v polohe, ktorá mu je prirodzená. Nad nočník dieťa dávajte aj vtedy, keď vám to našepká vaša intuícia. Nezabudnite pritom bábätko povzbudzovať. Potrebu bude vykonávať s o to väčšou radosťou. Pri BKM hrá takisto rolu denný rytmus. Najčastejšie bude dieťa chcieť cikať či kakať po prebudení, po rozbalení plienky či počas kŕmenia.

autor: Dixi

 

Blog