Aj šedivé vlasy môžu byť krásne, stačí sa o ne starať

05. 11. 2019, Dixi

Nikoho nepoteší, keď si nájde prvý sivý vlas. Časom sa však dá na „popolavú“ korunu zvyknúť, ba dokonca z nej spraviť devízu. Poradíme vám, ako dosiahnuť lesklé a zdravé šediny a ako ich nosiť, aby boli vašou ozdobou.

Niekto má bielu hlavu už v 40-tke, niekto zbadá prvé šediny až ďaleko po 50-tom roku života. Na to, kedy začneme šedivieť vplýva najviac genetika, ale tento proces dokáže „urýchliť“ aj nesprávna životospráva, stresy či choroba. Spravidla šedivejú muži skôr ako ženy a prvé šediny môžu na sebe pozorovať v oblasti spánkov už okolo tridsaťpäťky. Neskôr sa objavujú na vrchole hlavy a nakoniec na zátylku.

Čo spôsobuje šedivenie?

S pribúdajúcimi rokmi sa vo vlasových folikuloch postupne prestáva tvoriť pigment melanín. Vlas, ktorý z takéhoto folikulu vyrastie, je bledší a má šedú, striebornú alebo bielu farbu. Kedy sa to stane je vo veľkej miere dané už spomínanými genetickými predispozíciami, čo nevieme ovplyvniť. Ale znížená tvorba melanínu môže byť spôsobená aj nedostatkom vitamínov B12, D3, biotonínu alebo chudokrvnosťou, stresmi, či vplyvom choroby.

šedivé vlasy netreba maskovať

Šedivenie vlasov je prirodzený proces. Netreba sa ho obávať.

Prevencia je dôležitá 

Aj vy sa desíte momentu, kedy si objavíte prvé šediny? Aj keď je isté, že ten deň raz príde, s vhodnou prevenciou to nemusí byť tak skoro. Veľa dosiahnete aj zmenou stravy. Keďže vlasy tvoria predovšetkým proteíny, mali by ste ich v kvalitnej forme doplniť aj do jedálnička. Ak sa chcete pýšiť krásnou striebornou hrivou, doprajte si dostatok vajec a rýb, predovšetkým morských, ktoré sú bohaté na omega-3 mastné kyseliny a orechy.

Farbiť či nefarbiť šedivé vlasy?

Niektoré dámy, ale výnimkou nie sú ani páni, pri prvých šedinách, siahajú po farbe na vlasy. V tomto prípade je skutočne lepšie zveriť farbenie na odborníka, nakoľko sivé a biele vlasy reagujú na pigmenty inak. Ak sa vám zdá, že vaše vlasy naberajú žltkastý nádych, odborníci odporúčajú používať tzv. „fialové“ kondicionéry a šampóny na šedivé vlasy, ktoré žlté odtiene neutralizujú.

Tipy pre zdravý vzhľad šedivých vlasov:

  • regenerujte – sivé či biele vlasy bývajú často menej poddajné, krepovité a suchšie ako bežné vlasy. To však hravo vyriešite aplikáciou regeneračných masiek raz do týždňa.
  • používajte kefy s prírodnými štetinami – prírodné štetiny šetrne vaše vlasy rozčešú, vyhladia ich a dodajú im lesk. Rozdiel by ste mali zbadať už za 6 týždňov.
  • doprajte vlasom hĺbkové čistenie – sivé vlasy majú pórovitú štruktúru a oveľa jednoduchšie do nich prenikajú nečistoty, dym, chemické látky a nečistoty. Preto je potrebné raz do týždňa ich umyť hĺbkovo čistiacim šampónom. Ak taký nemáte práve po ruke, môžete ich opláchnuť jablčným octom rozmiešaným s troškou vody.
  • pravidelne ich strihajte – pri sivých vlasoch vie účes spraviť veľké divy. Obnovujte ho každých 6 – 8 týždňov.

Ako prejsť z farbených vlasov na prirodzené šediny

Ak ste sa rozhodli prestať si farbiť vlasy a nechať vyniknúť krásu vašich šedín, budete musieť vydržať 6-12 mesiacov, kým vám odrastú. Počas tohto obdobia si vlasy môžete farbiť semipermanentnou farbou bez amoniaku, ktorá prekryje až 75 % šedín, a keď príde čas, necháte ju postupne vymyť. V prípade, že len začínate šedivieť, je ideálne zvoliť si melír. Veľmi trendy je melírovanie technikou balayage, ktorá pôsobí prirodzene aj na šedivejúcich vlasoch.

Šediny noste s noblesou

Sivé či biele vlasy dokážu naozaj vyzerať príťažlivo, predovšetkým na dámach. Tie totiž môžu ich krásnu farbu podčiarknuť vhodným make-upom, outfitom a doplnkami.

  • oblečenie – šedivé vlasy najviac vyniknú s čiernou, bielou, striebornou, odtieňmi sivej, ale aj rubínovou, zafírovo modrou či purpurovou farbou. Oblečenie v zemitých tónoch sa veľmi neodporúča. Budete v nich pôsobiť príliš mdlo.
mladá žena v čiernom tričku a so zafarbenými vlasmi na šedivo

Šedivé vlasy alebo platinový odtieň zafarbených vlasov môžete zvýrazniť aj vhodným oblečením.

  • doplnky – šedinám veľmi pristanú okuliare s výraznými rámami. Nebojte sa zaexperimentovať s výraznými farbami a siahnite po odtieňoch červenej alebo modrej. Samozrejme, vždy sa snažte doladiť k vášmu štýlu obliekania. Pri šperkoch odporúčame riadiť sa zásadou, čím menej, tým lepšie.  
  • make-up – pre zvýraznenie tváre zainvestujte do kvalitnej lícenky, v ideálnom prípade radšej krémovej konzistencie. Budete ju potrebovať! Sivovláskam svedčia najviac broskyňové a ružové odtiene. Krásne rozjasňujú a nechajú vyniknúť ľadovému odtieňu vašich vlasov. Ak si pery zvýrazníte ružovou v akomkoľvek odtieni, určite nepochybíte. A nezabudnite na obočie! To treba mať vždy starostlivo upravené, aby ste nepokazili celý dojem. Či už si zvolíte farbu, ktorá bude totožná s vlasmi alebo sa rozhodnete pre tmavšiu, vždy voľte chladnejšie odtiene.

autor: Dixi

 

Blog