Ako si správne umývať ruky | Dixi

Ako si správne umývať ruky

11. 03. 2020, Dixi

Hygiena rúk je veľmi dôležitá a v čase, keď nás ohrozujú rôzne vírusy ešte viac. Z výskumov však vyplýva, že až 80 % populácie si ruky umýva zle! Ako teda postupovať pri umývaní, aby sme sa uchránili pred nepríjemnými infekciami či chorobami?

Ruky sú nástrojom človeka a denno-denne nimi vykonávame množstvo činností. Asi nikto si neuvedomuje koľkých plôch sa za deň dotkne, koľkokrát podá ruku či chytí kľučku… Ruky sú tak vystavené rôznym nečistotám a prichádzajú do styku s mikroorganizmami, ktoré môžu do tela priniesť vírus. Podľa odporúčaní svetovej zdravotníckej organizácie WHO si pritom stačí osvojiť správny postup pri umývaní rúk a riziko nákazy respiračným ochorením môžeme znížiť až o 20 %.

 

návod ako správne umývať ruky

Pri každom umývaní rúk si dajte dole aj prstene a vyčistite miesta pod nimi!

Teplá voda a mydlo

Najúčinnejšia dvojica v boji proti vírusom a nečistotám. Klasické tuhé mydlá, tekuté mydlá alebo tie penové obsahujú tenzidy – umývacie látky. Tie zabezpečia, aby bol povrch pokožky zbavený nečistôt či mikroorganizmov. Po nanesení mydla na ruky tenzidy obklopia nečistoty a vytvoria z nich micely – teda čiastočky, ktoré sa stanú rozpustné vo vode. Umývanie rúk mydlom a teplou vodou preto patrí medzi najúčinnejší spôsob ako zabrániť prenosu nebezpečných ochorení. Pravidelným umývaním rúk chránime nielen seba ale aj ostatných.

Antibakteriálny gél

Ak nemáte prístup k teplej tečúcej vode a mydlu, prichádzajú na rad antibakteriálne gély alebo spreje. Tie dokážu, rovnako ako mydlá, zneškodniť vírus na povrchu pokožky. Sú založené na báze alkoholu, a práve ten by mal byť smerodajný aj pri kúpe. Antibakteriálne výrobky sú skutočne účinné iba vtedy, ak je obsah alkoholu vyšší ako 60 %. Dôležité je tiež množstvo, ktoré na ruky použijete. Dávka musí pokryť dlane, chrbát rúk, záhyby medzi prstami a tiež okolie nechtov.

Ako si vybrať mydlo?

Ešte pred pár desiatkami rokov sme si nevedeli predstaviť iné mydlo, než to tuhé. Dnes ale máme na výber – tuhé, tekuté či penivé mydlo. Aké sú výhody a nevýhody jednotlivých prevedení a ako si vybrať?

  • tuhé mydlo vám vydrží dlho a jeho obal sa dá ľahko recyklovať; nevýhodou je usádzanie baktérii a vysúšanie pokožky rúk
  • na povrchu tekutého mydla sa neukladajú baktérie a väčšina obsahuje zvlhčovače; jednotné dávkovanie ale môže viesť k väčšej spotrebe mydla a medzi nevýhody môžeme zaradiť aj plastové balenie
  • z penivého mydla dokážete vyťažiť viac dávok v porovnaní s rovnakým objemom tekutého mydla, ušetríte vodu a budete mať aj čistejšiu kúpeľňa bez mydlových bodiek; jedinou nevýhodou zostáva plastové balenie

Kedy si umývať ruky?

K hygiene rúk treba pristupovať zodpovedne a nevynechať ani jedno miesto. Nezabúdajte preto dbať na dôkladné umytie vždy keď:

  • sa vrátite domov vonkajšieho prostredia (z práce, prechádzky, …)
  • sa vrátite od lekára
  • využijete hromadnú dopravu
  • začínate pripravovať jedlo (platí aj počas prípravy jedla a po jeho dokončení)
  • sa chystáte konzumovať jedlo
  • použijete toaletu
ako správne umývať ruky

Nezabúdajte, že pokožku rúk by ste po umývaní mali zvláčniť hydratačným krémom.

Pri hygiene rúk myslite aj na ochranu pokožky rúk. Pričasté umývanie a používanie antibakteriálnych gélov totiž pokožku rúk vysušuje. Tá môže následne popraskať a malé ranky sú náchylnejšie na zápaly, prípadne sa cez ne môže zaniesť do tela infekcia. Majte preto vždy so sebou aj kvalitný hydratačný krém na ruky.

autor: Dixi

Blog