Ako správne vyčistiť pleť | Dixi

Ako správne vyčistiť pleť

17. 09. 2019, Dixi

Na zdravú a krásnu pokožku drahé krémy a séra stačiť vôbec nemusia. Rovnako dôležité je aj každodenné dôkladné odlíčenie a z času na čas aj hĺbkové čistenie. Aktívne látky obsiahnuté v kozmetike totiž dokážu preniknúť len do dokonale čistých a otvorených pórov.

Make-up, pot, smog, prach… Naša pleť je denne namáhaná a vystavovaná mnohým faktorom, ktoré ju znečisťujú. Každodenná starostlivosť o pleť a jej pravidelné čistenie by preto malo byť samozrejmosťou. Netreba však zabúdať ani na hĺbkové čistenie, ktoré má tiež svoje pravidlá. Ovládate ich?

Pravidelné čistenie pleti je naozaj dôležité

Pleť si vyžaduje základnú očistu dvakrát denne. Večer potrebujeme odstrániť nánosy make-upu a nečistôt, ktoré sa na pokožku „nachytali“ počas dňa. Ráno ju zas treba zbaviť odumretých buniek a toxínov, ktoré sa z nej vyplavili na povrch, kým sme spali.

Ak čistenie zanedbáme, čakajú nás upchaté póry, ktoré vytvárajú ideálne prostredie pre zápal. Na koži sa vytvorí „bariéra“, ktorá nevpustí aktívne látky z kozmetických prípravkov do pleti. Tá ostáva povädnutá, dostatočne nevyživená a často sa objavujú aj nepekné komedóny (čierne „bodky“). Rovnako dôležité je aj hĺbkové čistenie, ktoré je dobré podľa stavu pokožky absolvovať dvakrát alebo aspoň raz mesačne.

8 krokov k dokonale čistej pleti

Takto sa to podľa odborníkov robí správne. My sa snažme tomuto ideálnu čo najviac priblížiť.

1. Odstránenie hrubých nečistôt

Večer zvyčajne potrebujeme dôkladnejšie odlíčenie, aby sme odstránili make-up. Voľba prípravku vo veľkej miere závisí aj od typu a stavu vašej pokožky. Ak máte mastnejšiu pleť, môžete siahnuť napríklad po čistiacom géli. Na suchšiu pleť je vhodnejšia krémová konzistencia. Pre všetky typy pleti je skvelá micelárna voda. Jej výhodou je, že po nej nie je nutné použiť už žiadne čistiace tonikum a môžete rovno aplikovať váš obľúbený krém či sérum. Veľmi populárne sú aj hydrofilné oleje, ktoré na seba krásne naviažu nečistoty a mastnotu z pórov. Pleť po nich ostáva vláčna a jemná.

2. Dočistenie pleti

Tento krok by ste určite nemali vynechávať, najmä ak používate čistiace mlieka či oleje. Pleťové vody a toniká pleť dočistia, osviežia a pripravia ju na ďalšiu starostlivosť.

3. Píling alebo exfoliácia

Píling si pokojne môžete dopriať aj raz týždenne. Ale, pozor, dbajte vždy na to, aby ste si zvolili čo najjemnejšiu formu. Pílingy, ktoré obsahujú príliš veľké čiastočky, môžu pleť pri abrázii poškodiť. Ak máte citlivejšiu pleť, stačí ho aplikovať dva krát za mesiac alebo siahnuť po enzymatickej forme. Na rozdiel od mechanického pílingu, tie enzymatické pleť nedráždia, iba rozpúšťajú odumretú vrstvu buniek, podporujú regeneráciu pleti a čistia póry. Pridanou hodnotou enzymatických pílingov je, že nenarúšajú pH vašej pokožky.

4. Naparovanie

Tento krok je prospešný najmä pre mastnú a zmiešanú pleť so sklonmi ku komedónom. Vďaka tejto metóde sa póry otvoria a ľahšie sa z nich odstránia nečistoty. S vytláčaním vyrážok a komedónov však pozor! Ak príliš pritlačíte, môžete si spôsobiť podliatiny a nepekné červené fľaky. Naparujte sa maximálne 10 minút a tento krok vynechajte, ak máte na tvári rozšírené žilky alebo trpíte ekzémami. Do záparu môžete pridať bylinky alebo pár kvapiek esenciálneho oleja podľa vlastného vkusu.

5. Čistiaca pleťová maska

Čistiaca maska, či už si zvolíte produkt z drogérie alebo si ju vyrobíte sami doma, pleť hĺbkovo vyčistí. Póry budú po nej pripravené prijať hydratáciu z hydratačnej masky, ktorá by mala nasledovať v ďalšom kroku. Čistiace masky sa aplikujú zvyčajne jeden až dvakrát do týždňa.

čistenie pleti pleťová maska

Čistiace a hydratačné masky sú pre čistotu vašej pleti veľmi dôležité.

6. Hydratačná maska

Možno ste to netušili, ale príčinou rozšírených pórov môže byť aj nedostatočná hydratácia. Hydratovať pokožku môžete rôznymi spôsobmi. Masky sú ideálne kvôli tomu, že obsahujú hydratačné zložky v koncentrovanejšej forme, ktorá lepšie prenikne do pokožky. Najlepšou voľbou sú masky s obsahom kyseliny hyalurónovej, aloe vera, uhorky či kolagénu.

7. Osvieženie

Po aplikácii masiek je vhodné pleť dočistiť a upokojiť jemnou pleťovou vodou alebo tonikom, napríklad s výťažkom z ruží.

8. Hydratácia pleti

Po dôkladnom vyčistení aplikujte na pleť hydratačné sérum alebo hydratačný gél. Po ňom môžete použiť svoj obľúbený krém.

Tak čo poviete, máte pocit čistejšej a jemnejšej pleti?

autor: Dixi

Blog