12 spôsobov, ako zabaviť deti počas karantény | Dixi

12 spôsobov, ako zabaviť deti počas karantény

10. 04. 2020, Dixi

Rodičia to majú teraz ťažšie ako kedykoľvek predtým. Ale nebojte sa, sme v tom s vami. Preto sme pre vás vybrali zoznam najzábavnejších domácich aktivít, ktorými môžete rozptýliť vašich potomkov rôznych vekových kategórií. Uvidíte, že aj vy pri nich pookrejete. Ostaňte zdraví doma s rodinou. Držíme vám palce! 

Aktivity pre deti do 4 rokov 

Hľadanie pokladu

Aj počas karantény potrebujú deti pohyb. Ak nemáte záhradu, kde by sa vybláznili, pripravte im zábavnú prekážkovú dráhu, na konci ktorej ich bude čakať poklad – čokoľvek, čo majú deti rady. Horské štíty môžete vytvoriť z kopy vankúšov, tunel zo zrolovaného koberca alebo veľkej kartónovej krabice, jazierko zas z lavóra plného vody. Pokojne pridajte aj jednoduché úlohy ako je skákanie na jednej nohe, lezenie po štyroch a plazenie, podľa schopnosti dieťaťa. Ako navigáciu môžete použiť papierové šípky, ktoré ponalepujete po zemi a po stenách.  

Senzorický koberček

Táto aktivita poteší najmä rodičov, ktorí majú doma detičky s plochými nôžkami. Skúste si spoločne vyrobiť hravý senzorický koberček. Istotne sa u vás doma nájde starší behúň, rohožka či karimatka. Tá vám poslúži ako podklad. Okrem toho budete potrebovať aj tavnú pištoľ a rôzne predmety ako drevené štipce, kuchynské hubky, kamienky, špagáty, plastové štuple od fliaš, či iné predmety, z ktorých spolu s deťmi môžete vytvoriť hravé obrázky. To bude radosť, keď budú po koberčeku chodiť a tešiť sa z vlastného výtvoru!

Veselé palacinky

Palacinky sa umiestňujú pravidelne na prvých miestach hitparád najobľúbenejších detských jedál. Povýšte ich úspech tým, že zapojíte do prípravy tohto slávneho pokrmu aj deti. Pripravte si trocha hustejšie cesto, natlačte ho do zdobičky a nechajte deti, aby priamo na panvicu „kreslili“ z neho veselé obrázky. Ale pozor, tieto palacinky miznú okamžite po upečení a treba rátať aj s tým, že sa vám neujde ani jedna.

deti zabavíte varením palaciniek

Ak do prípravy palaciniek zapojíte fantáziu, podarí sa vám zapojiť aj deti.

Bunkrovačka

Spomínate si ako ste si ako deti robili v obývačke bunkre? A stavte sa, že aj vaše deti to bude baviť. Stačí prehodiť cez dva matrace alebo stoličky deku či plachtu a hotovo. Ak k tomu ešte pridáte spacák a čítanie strašidelných príbehov s baterkou, bude to dobrodružstvo, na ktoré si budete spomínať ešte dlho potom, ako táto kríza pominie.

Lentilkové umenie

Milujú vaše deti lentilky a pestrofarebné obrázky? Teraz môžu mať oboje. S lentilkami sa dá totiž vytvoriť nádherné umelecké dielo. Vezmite si plytký tanier a po celej dĺžke jeho vyvýšeného okraju poukladajte vedľa seba lentilky. Potom ich opatrne polejte vodou a sledujte dúhový obraz, ktorý vznikne, ako bude voda stekať smerom do stredu taniera. 

Jurský park

Táto zábavka je určená pre všetkých milovníkov prehistorických plazov. Pohrabte sa v plastovej zbierke dinosaurov, tyranosaurov, stegosaurov a triceratopsov vášho potomstva a opatrne každého z nich navlečte do balónov. Tie následne naplňte vodou a dajte aj s hračkami zamraziť. Po zamrznutím balóniky odstráňte a dostanete úžasné ľadové vajcia, ktoré vaši malí paleontológovia budú s radosťou rozbíjať, aby v nich objavili kus prehistórie.

Aktivity pre deti od 4 do 7 rokov

Hádaj, čo držím?

Veľmi jednoduchá hra, pri ktorej všetko, čo potrebujete, nájdete doma. Spočíva v tom, že deťom zaviažete oči a postupne im do rúk dávate rôzne predmety, potraviny, zeleninu, ovocie, jednoducho čokoľvek a nechajte ich, aby hádali, čo to je. Hádanie môžete uľahčiť tým, že vopred dáte deťom na výber kategóriu, do ktorej vec patrí.

Recykluj a vyrábaj!

Objednali ste si  z nášho alebo akéhokoľvek iného e-shopu tovar a nakopili sa vám doma krabice? Nevyhadzujte ich, ale použite na výrobu hračiek, či nábytku. Mimoriadne obľúbené sú napríklad krabicové televízory, divadielka, kuchynky, domčeky, či garáže pre autíčka. Zapojte vlastnú fantáziu alebo sa inšpirujte návodmi, ktoré nájdete na youtube.

hračkami z kartónu môžete zabaviť deti

Výrobou hračiek z kartónu môžete deťom vytvoriť zmysluplný program.

Meno, mesto, zviera, vec

Túto hru poznajú všetci. A vedia aj to, že čím viacej hráčov, tým väčšia zábava. Ale čo robiť, keď sa teraz nemôžete stretávať s priateľmi či so vzdialenou rodinou? Skúste to cez konferenčný videohovor. Je to iné, ako keby ste boli všetci spolu zoči voči, ale pomôže vám to príjemne preklenúť obdobie izolácie. Tak isto si môžete zahrať aj Activity alebo podobné spoločenské hry cez skype.

Zlodeji v galérii

Ukradnúť slávny obraz, to dokážu len tí najšikovnejší a najobratnejší zlodeji. Pozaväzujte špagáty krížom krážom po miestnosti a vytvorte tak prekážkovú „laserovú“ sieť, cez ktorú musíte prejsť bez toho, aby ste sa jej dotkli. Len vtedy sa vám podarí dostať k vytúženej koristi.

Malí záhradníci

Nastal čas sadenia. Ale čo, ak nemáte záhradu a ani semienka? Nič to, postačí vám obyčajný črepník a ovocie, čo máte doma. Neverili by ste, aké krásne izbové rastlinky môžete vypestovať z obyčajných kôstok citróna, pomaranča, či avokáda. A ide to dokonca aj bez kôstok. Napríklad taký ananás. Stačí, ak odrežete jeho vrch niekoľko centimetrov pod listami, najspodnejšie lístky trocha orežete, necháte týždeň oddýchnuť a potom zasadíte do zeme na svetlé miesto.

ako zabaviť deti

Ak sa radi rýpete v zemi, vyskúšajte do tejto aktivity zatiahnuť aj svojich potomkov.

Vyrobte si vlastný SLIZ

Rodičmi nenávidený, deťmi zbožňovaný. Karanténa bez slizu by bola ozaj nudná. Ak už máte doma slizov od výmyslu sveta, skúste si s deťmi vyrobiť vlastný. Nie je to vôbec náročné. Postačí vám k tomu fľaštička bieleho školského disperzného lepidla, do ktorého pridáte trocha potravinárskeho farbiva, následne 1 lyžica sody bikarbony a nakoniec 2 lyžice roztoku na šošovky. Dôkladne premiešavajte, až kým vám nevznikne typická slizová konzistencia. Uskladňujte v uzatvorenej nádobe alebo igelitovom vrecúšku.

 

autor: Dixi

Blog