Brusnice – pre zdravie i krásu

30. 11. 2020, Dixi

Väčšina ľudí si brusnice spája s liečbou obličiek či močových ciest. Tieto malé červené bobuľky však dokážu oveľa viac. Brusnice sú pre ľudský organizmus hotovou superpotravinou a vďaka obsahu vitamínov sa využívajú aj v kozmetike.

Nie je brusnica ako brusnica

História tohto ovocia hovorí, že prvé brusnice sa pestovali v Amerike ešte pred Kolumbom. Americkí Indiáni ich využívali nielen ako potravinu, ale aj ako liek na zranenia spôsobené šípmi. Do Európy sa dostali brusnice vďaka prisťahovalcom a dnes poznáme 3 druhy: Cranberrier (americká brusnica), Brusnicu lesnú a Kľukvu močiarnu.

Brusnice sú plné vitamínov

Tieto malé červené bobuľky, ktoré máte možno aj vy v záhrade sú zdrojom obrovského množstva vitamínov. Sú bohatým zdrojom vitamínu C, vitamínu A, vitamínu K, karoténu, vlákniny a antioxidantov. Brusnice tiež obsahujú kyselinu citrónovú, kyselinu jablčnú, kyselinu benzoovú a kyselinu šťaveľovú. Bohaté sú na minerálne látky, ako je magnézium, kalcium, mangán, fosfor a sodík.

brusnice

Brusnice majú veľa pozitívnych účinkov a dokážu skrášliť pleť aj vlasy.

Vďaka obsahu toľkých vitamínov pôsobia brusnice dezinfekčne a protizápalovo, hlavne na močové ústrojenstvo. Používajú sa ako podporný prostriedok pri liečbe cukrovky a reumatizmu. Pre vyšší obsah kyseliny šťavelovej sa neodporúča zvýšená konzumácia plodov brusnice ľuďom náchylným na tvorbu obličkových kameňov.

Ďalšie liečivé účinky brusníc:

 • posilňuje imunitný systém, zvyšuje odolnosť organizmu proti vírusovým ochoreniam (napr. herpes)
 • protizápalové účinky najmä v oblasti ústnej dutiny, žalúdka a močového mechúra
 • obsiahnuté bioflavonoidy bránia tvorbe krvných zrazenín
 • má antioxidačné vlastnosti, má protektívny účinok na cievy a znižuje riziko aterosklerózy
 • podporný prostriedok pri liečbe cukrovky a reumatizme
 • dokážu pomôcť aj pri problémoch s inkontinenciou
 • prevencia rakoviny hrubého čreva
 • znižujú hladinu cholesterolu a stabilizujú srdcový rytmus
 • zmierňujú menštruačné bolesti
 • urýchľujú hojenie rán

Brusnice v kozmetike

Brusnice majú veľa pozitívnych účinkov a dokážu skrášliť pleť aj vlasy. Obsahujú významné omega 3,6 a 9, ktoré obnovujú bunky, preto sa brusnicové extrakty používajú v pleťových krémoch či tonikách. Spolu s vitamínom E tvoria brusnice výborný antioxidant, ktorý spomaľuje starnutie buniek a chráni ich pred voľnými radikálmi. Pokožka vďaka brusniciam ostáva prirodzene hydratovaná, jemná, pevná a pružná čím spomaľuje vznik vrások.

Brusnice sú vhodné aj pre mastnú pokožku, ktorá je náchylná na tvorbu akné. Antiseptický účinok týchto plodov pomáha liečiť akné. Navyše brusnice obsahujú aj resveratrol, ktorý má, okrem iného, aj pozitívne účinky na vyrážky. Brusnicový džús sa dá použiť na prípravu domácej pleťovej masky alebo na vnútornú výživu pokožky.

Prípravky s brusnicovým extraktom pomáhajú v boji proti lupinám a dokážu vyriešiť aj ďalšie problémy s pokožkou hlavy. Vďaka obsiahnutému vitamínu C dokáže vyriešiť problém s poškodenými vlasmi. Extrakty z brusníc rovnako pomáhajú udržať farbu vlasov, preto je takáto vlasová kozmetika vhodná na farbené vlasy.

Ako spracovať brusnice?

Brusnice majú bohaté využitie, ktoré ocení každá domácnosť:

 • lístky z tejto rastlinky je najvhodnejšie zbierať v jarnom období.
 • zo sušených lístkov sa pripravuje chutný čaj, ktorý má dezinfekčné a protizápalové účinky; lieči močové cesty, zápal močového mechúra, cukrovku a hnačku, popíja sa po dúškoch, dokiaľ je vlažný
 • z usušených zrelých plodov je možné pripraviť veľmi osviežujúci nápoj; sušené bobule sa môžu konzumovať aj samotné, samozrejme, aj oni majú zmienené liečivé účinky.
 • brusnice sú určite vhodným doplnkom stravovania počas chudnutia. Podporujú odvodnenie organizmu, prečisťujú, zlepšujú trávenie, urýchľujú vyprázdňovanie a určite s brusnicami schudnete viac ako bez nich

autor: DiXi

 

Blog