Dajte stopku lupinám

16. 01. 2020, Dixi

Biely poprašok vo vlasoch či na pleciach ešte nikomu nepridal na sebavedomí. Lupiny dnes trápia takmer každého druhého človeka. Pokiaľ ale poznáte príčinu ich vzniku, boj s nimi sa dá vyhrať. Treba si zvoliť správny prípravok a dodržiavať pár zásad. 

Lupiny nie sú nákazlivé

Napriek tomu, že ich lekári považujú za chorobu, lupiny nie sú nákazlivé. Je to kožné ochorenie, ktoré sa prejavuje tvorbou bielych alebo žltkastých šupín na pokožke hlavy. Zriedkavo, predovšetkým u mužov, sa však môže objaviť aj v obočí alebo v ušiach. Lupiny sú nepríjemné nielen z estetického hľadiska, ale často ich sprevádza aj svrbenie. Vtedy pomôže upokojujúci šampón alebo vlasová voda proti lupinám.

Ako sa tvoria lupiny?

Lupinami trpí čoraz väčšie množstvo populácie. V západnej Európe je to takmer 50 % ľudí. Prekvapivým zistením je, že toto chronické kožné ochorenie spôsobuje mikroorganizmus malassezia globosa, ktorý bežne obýva pokožku hlavy. Problém nastáva vtedy, keď sa táto kvasinka premnoží a spôsobí na pokožke mikrozápaly.

Koža reaguje svrbením a narušením svojej prirodzených obnovovacích procesov. To zase vedie k nadmernému olupovaniu buniek vlasovej pokožky – hyperproliferácii – alebo k tvorbe mastných ložísk žltých šupín. Na premnožení malassezie majú podiel rôzne faktory, od používania nesprávnych prípravkov na vlasy, genetickej predispozície a hormonálnych zmien, až po stres a nezdravý životný štýl. Lupiny bývajú často aj dôsledkom nepriaznivých klimatických podmienok. 

Nepodceňujte ich!

Osobitnú kategóriu príčin vzniku lupín tvoria niektoré vážnejšie ochorenia. Môže ísť o rôzne infekcie, poruchy imunity, tráviace či gynekologické ťažkosti alebo dokonca aj neurologické ochorenia. Nie zriedkavo sú lupiny sprievodným znakom prítomnosti Helicobaktera pylori v organizme.

lupiny

Výskyt lupín môže znamenať aj závažnejšie zdravotné ťažkosti.

Nie sú lupiny, ako lupiny

Lupiny mnohí z nás registrujú len ako biele bodky, ktoré zvyknú neesteticky „zdobiť“ naše plecia. To je však len polovičná pravda. Suché lupiny spozoruje aspoň raz za život takmer každý z nás a predstavujú miernejšiu formu. Pri mastných lupinách, menej častej forme, bývajú stavy často horšie.

Hlavný rozdiel je v tom, že mastné lupiny tvoria žlté ložiská šupín, ktoré ostávajú priľnuté k pokožke hlavy a z pokožky ich väčšinou neodstráni ani šampón. Mastné lupiny sú často sprievodným javom ochorenia – seboroickej dermatitídy a pravidelne sa vracajú. Nadbytok kožného mazu (séba) totiž prispieva k premnoženiu malassezie a vzniká tak začarovaný kruh. 

Na výskyt lupín vplýva vek aj pohlavie

Možno si spomínate, ako vás vedeli potrápiť lupiny v období puberty. Nuž, nebola to náhoda. Na prahu dospelosti prechádza ľudské telo mnohými zmenami, sprevádzanými hormonálnou nerovnováhou a zvýšenou produkciou testosterónu. Ten je zodpovedný okrem iného aj za produkciu séba v pokožke hlavy.

Práve kvôli testosterónu trpia lupinami častejšie muži ako ženy. U žien je rizikovým obdobím pre vznik lupín tehotenstvo a menopauza. Zaujímavým zistením je aj fakt, že lupinami trpia najčastejšie afro-američania.*

Sezónna záležitosť

Na tvorbu lupín vplýva aj počasie. Mnohí pacienti trpiaci mastnou formou zaznamenávajú zhoršenie stavu predovšetkým v zimných mesiacoch. Je to spôsobené teplotnými šokmi, ktoré pôsobia na pokožku nepriaznivo. Preto je dôležité v chladnom počasí nosiť čiapku. Ale pozor, aj tu si treba vyberať materiály, pod ktorými sa nespotíte. To by mohlo mať za následok vznik alebo zhoršenie stavu už exitujúcich lupín. Počas leta sa našťastie zvyknú lupiny zmierniť. UV žiarenie šírenie kvasiniek utlmuje. 

Ako si pomôcť?

Na suché lupiny zvyčajne postačí používať správny šampón proti lupinám a väčšinou pomôže aj častejšie umývanie. Ale pozor, nie je šampón ako šampón. Časté umývanie nevhodným prípravkom môže naopak tvorbu lupín ešte zhoršiť! V prípade mastných lupín je situácia  trocha zložitejšia a bežné šampóny proti suchým lupinám zvyčajne na ne nezaberajú.

Vtedy treba siahnuť po šampónoch s exfoliačným účinkom, napríklad s obsahom kyseliny salicylovej, či s obsahom síry alebo dechtu. Na podráždenú pokožku priaznivo pôsobia aj upokojujúce látky ako aloe vera, lipa, harmanček či slez. Veľmi dobre vplýva na lupiny aj čajovníkový olej.

Lupiny u detí

Seboroické lupiny u detí sú špecifickou záležitosťou. Prejavujú sa ako žltkasté až hnedé ložiská lupín, ktoré sa objavujú počas prvých troch mesiacov po narodení. Spravidla po pár mesiacoch vymiznú. Stačí ich len jemne vyčesávať a ošetrovať detským olejčekom alebo špeciálnym prípravkom, určeným na dojčenskú pokožku.

detské lupiny

Lupiny by u bábätiek nemali pretrvávať dlho, pomôžte im zbaviť sa ich.

Ak však lupiny u vášho bábätka nemajú tendenciu miznúť a neošetrujú sa, môže začať pokožka nepríjemne svrbieť a dieťa si ich môže rozškriabať. Preto lupiny u vášho dojčaťa nikdy neignorujte.

Kedy zaberá prevencia?

Ak má vaša pokožka sklony k lupinám, a chcete sa im vyhnúť, dodržiavajte tieto zásady:

  1. vlasy si umývajte len šampónom vhodným pre váš typ vlasovej pokožky
  2. vyberajte si vždy len overené kozmetické značky
  3. vyhýbajte sa príliš veľkému množstvu stylingových prípravkov na vlasy. Aj pokožka hlavy musí „dýchať“!
  4. nikdy si neumývajte vlasy horúcou vodou
  5. v chladných mesiacoch noste čiapku
  6. snažte sa čo najmenej dotýkať vlasov
  7. obohaťte si stravu o omega-3 mastné kyseliny, zinok a vitamín B
  8. vyhýbajte sa stresu

Pomocníci z prírody

Ak ste sa rozhodli zbaviť lupín prirodzenou cestou, môžete siahnuť po prípravkoch s obsahom prírodných látok.

Čajovníkový olej – Olej z čajovníka je známy svojimi čistiacimi a odmasťújúcimi účinkami, čo ho predurčuje ako skvelého bojovníka proti lupinám. Stačí pridať do vášho obľúbeného šampónu pár kvapiek a po lupinách sa len tak „zapráši“. 

Aloe vera – má upokojujúce, antiseptické a hydratačné účinky, pomáha pri odstraňovaní odumretých buniek pokožky. Vďaka obsahu glykoproteínu má zároveň protizápalové účinky. Je to prirodzené antimykotikum.

aloe vera proti lupinám

Aloe vera je jednou z prírodných látok účinných proti lupinám.

Kyselina salicylová – je látka, ktorá sa dá extrahovať z kôry vŕby. Jej priaznivé účinky na pokožku spočívajú v uvoľňovaní upchatých pórov, odstránení zápalov, odumretých buniek z povrchu pokožky a v boji proti vyrážkam. Je mimoriadne účinná aj pri odstraňovaní lupín. Ak práve doma nemáte prípravok s obsahom kyseliny salicylovej, pomôže vám obyčajný aspirín. Rozdrvte dve tabletky a prášok pridajte do bežnej dávky svojho šampónu. Nechajte ho pôsobiť 2 minúty a následne opláchnite.

Neverte mýtom

Na internete nájdete rôzne zaručené rady, ako sa zbaviť lupín, ale nie všetky sa zakladajú na overených faktoch. Medzi takéto mýty patrí aj tvrdenie, že lupiny spôsobujú padanie vlasov. Niekedy síce môžu byť sprievodným znakom, ale nie sú jeho príčinou. Takisto lupiny nevznikajú iba na špinavých vlasoch a nedajú sa vyliečiť octom, ani detským šampónom.

autor: Dixi

 

Zdroj:
*Manuel, F. et al, ‘A New Postulate on Two Stages of Dandruff: A Clinical Perspective’ in International journal of Trichology 3.1 (2011) pp. 3-6 [Accessible at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3129121/

 

Blog