Deti sú najväčším darom, preto im venujme najväčšiu starostlivosť. | Dixi

Deti sú najväčším darom, preto im venujme najväčšiu starostlivosť.

02. 09. 2021, Dixi

Niekedy si dospelí myslia, že deti sú ich vernými kópiami alebo menším vydaním. Nezabúdajte však, že je to možno po stránke výzoru alebo povahy, nie však z fyziologického hľadiska.

KOŽA DOSPELÝCH VS. KOŽA DETÍ

Koža, najväčší orgán ľudského tela, sa funkčne a z hľadiska štruktúry vyvíja spolu s celým organizmom.  Koža dospelých aj detí sa skladá z troch vrstiev a to:

  • pokožky,
  • zamše,
  • podkožného väziva.

Avšak každá vrstva „detskej“ kože je asi 5-krát tenšia a pH pokožky je mierne kyslejšie. Mechanizmus potenia je aktívny a plne funkčný približne až v 2. a 3. roku. Dosiahnutím približne 6. roku je koža detí takmer identická s kožou dospelých. Výnimkou, je ale funkcia potných a mazových žliaz, ktoré závisia od hormonálneho vývoja a zmien organizmu približne v 12. roku, kedy štruktúra a správanie pokožky chlapcov a dievčat začína byť odlišná.

Z tohto dôvodu je dôležité venovať detskej pokožke, dôkladnú a šetrnú starostlivosť a dbať na výber tej správnej kozmetiky.

VÝBER SPRÁVNEJ KOZMETIKY

Starostlivosť o detskú pokožku si vyžaduje jemnú a ošetrujúcu receptúru kozmetických prípravkov vyvinutých špeciálne pre citlivú detskú pokožku a vlasy, ktorá má zľahka kyslejšie pH, aby sa počas umývania nenarušila kožná bariéra a detská pokožka ostala jemná a dostatočne hydratovaná. Samozrejmosťou je, aby bola dermatologicky testovaná, neobsahovala umelé farbivá, parabény ani silikóny.

PREDŠKOLSKÝ A MLADŠÍ ŠKOLSKÝ VEK (od 3 do 12 rokov)

Rozvoj myslenia, množstvo otázok začínajúcich slovom prečo a napodobňovanie správania najmä rodičov a ľudí z najbližšieho okolia, sú charakteristické črty tohto obdobia. Je to aj ideálny čas na vštepovanie hygienických návykov. Pravidelné a správne umývanie rúk, čistenie zubov, celková starostlivosť o pokožku a vlasy, sú predpokladom pevného zdravia a imunity.

SAMOZREJMOSŤ, NIE POVINNOSŤ

Alfou a omegou starostlivosti o pokožku detí v tomto veku a celkovej hygieny je ukotvenie v hlave detí, že je to samozrejmosť, nie povinnosť. Deti by si mali už sami uvedomovať prečo je hygiena dôležitá a mali by si vytvoriť rutinu ráno aj večer. Nechajte deti pomaly preberať zodpovednosť za starostlivosť o ich telo, ale samozrejme pod dohľadom! Vyčleňte deťom v kúpeľmi miesto na poličke a na ich hygienu im pripravte sprchový gél, šampón, kondicionér pre neposlušné vlasy, penu do kúpeľa, mydlo, zubnú pastu, telový krém a v lete samozrejme krém na opaľovanie.

STAROSTLIVOSŤ O POKOŽKU HLAVY A VLASY

Ak majú vaše deti krátke vlasy, čo sa týka najmä chlapcov, stačí používať iba šampón. Ale čo so slečnami s dlhými vlasmi, ktoré majú tendenciu sa zamotávať? V takomto prípade je dobré zabezpečiť okrem šampónu aj kondicionér. Na trhu sú k dispozícii okrem klasických kondicionérov aj detské  bezoplachové spreje na rozčesávanie vlasov, ktoré uľahčia tento boj. Nešetrné rozčesávanie vlasov nespôsobí len poškodenie vlasu a rozštiepené končeky, ale aj krik a plač. Rozštiepeným končekom sa môžete vyhnúť aj pravidelným podstrihávaním končekov približne raz za 3- 4 mesiace.

ZBOŽŇOVANÝ KÚPEĽ

Ktoré dieťa nemiluje nekončiace večerné člapkanie sa vo vani. Pravdou je, že kúpeľ by mal trvať maximálne 20 minút. Dlhší kúpeľ môže spôsobiť vysušovanie a narušenie pokožky. Dôležitá je aj teplota vody, ktorá by nemala byť príliš horúca ani studená, ale na pocit príjemná.

CHRÁŇME ICH PRED SLNEČNÝMI LÚČMI

Ako sme už spomínali, detská pokožka je tenšia, to znamená aj  citlivejšia na UV žiarenie. Detská pokožka je menej pigmentovaná, neobsahuje potrebné množstvo kožného farbiva melanínu, a preto sa  nedokáže  dostatočne brániť UV žiareniu. Mali by sme tejto ochrane napomôcť hlavne používaním opaľovacieho mlieka alebo krému, s odporúčanou hodnotou ochranného faktora medzi SPF 30 a SPF 50.

A NA ZÁVER

“ Deťom treba venovať najväčšiu starostlivosť, lebo sú najcennejším darom a klenotom, ktorý sa nedá s ničím porovnať.“

(J. A. Komenský)

 

 

 

 

Blog