Dotyk má vplyv na sebavedomie a pohodu | Dixi

Dotyk má vplyv na sebavedomie a pohodu

28. 07. 2022, Dixi

 

 

Život sa začína aj končí dotykom. Potreba ľudského dotyku je jednou z najzákladnejších potrieb. Začína to dotykom matky tesne po narodení dieťaťa, priloženého na jej hruď a končí posledným spojením na rozlúčku. Dotyk predstavuje komplex emocionálnych a fyzických vzruchov plných benefitov, na ktoré vo virtuálnej dobe zabúdame.

Nervové vlákna v koži reagujú na dotyky, definujú naše vzťahy, sociálne väzby a dokonca aj náš zmysel pre seba samého. Často vnímané veci, ktoré berieme ako samozrejmosť, sa vo virtuálnej ére izolácie stali niečím vzácnym a v hodnotovom rebríčku sa posunuli na vrchné priečky.

Aké sú benefity ľudského dotyku?

  1. Odstráni stres a úzkosť 

Fyzický dotyk je booster dopamínu a serotonínu v tele. Tieto neurotransmitery alebo prenášače informácii medzi nervovými bunkami pomáhajú regulovať našu náladu a taktiež dokážu telu uľaviť od stresu a stavov úzkosti.

Uvoľňujúci sa dopamín spôsobí človeku záplavu príjemných emócií.

  1. Love is in the air

Oxytocín, známy ako hormón lásky uvoľňovaný pri dotyku, udrží pozitívnu myseľ a optimistický pohľad na svet. Taktiež má silný vplyv na socializáciu a posilnenie empatie voči iným, čo vedie aj k prehlbovaniu dôvery medzi ľuďmi.

  1. Imunita a krvný tlak

Okrem zlepšenia imunitného systému nám fyzický kontakt pomáha eliminovať srdcovo- cievne choroby. Štúdia zistila, že objatia od partnera vedú k nižšiemu krvnému tlaku a zníženiu srdcovej frekvencie. V niektorých prípadoch k zvýšeniu …

  1. Zdravé a sebavedomé dieťa

Fyzický kontakt má na deti kolosálny vplyv. Dotyk je pre nich rovnako dôležitý ako úrodná pôda pre rastliny.

Americký psychológ James W. Prescott tvrdí, že emočné problémy ľudí a násilie v spoločnosti vzniká aj v dôsledku nedostatku fyzického kontaktu medzi matkou a dieťaťom.

Doprajte si masáž

Nemusíte zakaždým navštíviť masážny salón. Psychické uvoľnenie po ťažkom dni zvládne odstrániť aj partner. Odporúčame Dixi telové mlieka.

Lekári už čerstvo narodeným deťom, odporúčajú pravidelnú masáž od ich rodičov. Okrem upevňovania vzájomných emocionálnych vzťahov to deťom so sebou prináša aj fyzické benefity ako uľavenie od bolesti a stimuláciu krvného obehu.

Podanie ruky veľa prezradí

Podľa štúdie publikovanej Americkou psychologickou asociáciou, podanie ruky človeka je v priebehu času konzistentné a odzrkadľuje niektoré črty jeho osobnosti. Pevné podanie rúk je typické pre extrovertova naopak podanie rúk plachých ľudí je slabé a rýchle. Štúdia zaznamenala aj rozdiely medzi pohlaviami. Vo všeobecnosti majú muži pevnejšie podanie ruky ako ženy. Liberálne a intelektuálnejšie ženy mali pevnejšie zovretie avšak u mužov sa zistil pravý opak.

Ruky sú našou vizitkou a zaslúžia si aj správnu starostlivosť .

Dočasne sa dotyk dá nahradiť

Neurovedkyňa Helena Wasling tvrdí, že pri absencii ľudského kontaktu ho môžeme nahradiť pomalým pohybom vody na koži a teplým kúpeľom, či sprchou.

Kúpele sú obzvlášť upokojujúce, pretože vyvolávajú inštinktívny pocit prenatálneho bezpečia a istoty. Nechajte telo obtekať bohatou penou  alebo si užívajte vôňu obľúbeného sprchového gélu.

Nejde iba o partnerský kontakt, ktorý má na odsledovanie asi najväčší efekt.  Dotyky a objatia od detí, rodiny, priateľov dokonca aj zvierat fungujú rovnako.

 

Dôležité je však povedať a zdôrazniť, že iba dobrovoľný kontakt bez násilia a vynútenia dokáže povzniesť vaše telo a dušu do výšin.

 

Blog