Hovorme o intímnej hygiene

28. 02. 2020, Dixi

Staráte sa o svoju intímnu zónu správne? Možno ste doposiaľ tejto téme nepripisovali veľký význam. Potom pravdepodobne patríte k šťastným ženám, ktoré netrpia žiadnymi intímnymi problémami. Tých, ktoré počas života zažili pálenie, svrbenie či infekciu je však ešte stále viac. A často krát je príčinou nesprávna hygiena. Poradíme vám, ktorých chýb sa v starostlivosti o vaše „ženstvo“ vyvarovať. 

Ešte aj v dnešnej dobe sa stále stretávame s tým, že ženy nechcú hovoriť o svojich problémoch s intímnymi partiami. To ide ruka v ruke aj so starostlivosťou o túto zónu. Pritom, udržiavať správnu vaginálnu hygienu by malo byť rovnako dôležité ako umývanie zubov. Rozdiel je len v tom, že ženská pošva je omnoho citlivejšia ako ostatné časti tela, má svoje vlastné prostredie, a teda aj starať sa o ňu treba špeciálne.

Nie je hygiena ako hygiena

V pošve je iný svet, ktorý ani náhodou nie je sterilný. Žijú v nej rôzne mikroorganizmy, ktoré plnia svoje úlohy a spoločne tvoria biologicky, fyzikálne i chemicky vyvážený ekosystém. Ak sa táto rovnováha naruší, nastane problém.

hovorme o intímnej hygiene

Pre udržanie hygieny intímnych partií je dôležitá hodnota pH 4.

Najdôležitejším udržiavateľom tejto rovnováhy je Lactobacillus vaginalis, ktorý premieňa glykogén na kyselinu mliečnu, čím udržuje kyslosť v pošve v norme a zabraňuje šíreniu patogénov. Kým je kyslé prostredie v pošve okolo pH 4, darí sa mu výborne. Akonáhle sa pH zvýši, môže to znamenať premnoženie zlých baktérií a dochádza k zápalu. Aj mydlá, ktoré uvádzajú, že sú pH neutrálne (majú pH 5,5) už nie sú pre udržanie balansu v pošve vhodné.

Podľa gynekológov je najlepšie umývať si intímne partie maximálne dva krát denne len s čistou vodou. Ak potrebujete pocit väčšej sviežosti, môžete siahnuť po špeciálnych prípravkov na intímnu hygienu.

Čo hľadať v prípravkoch na intímnu hygienu

Pokiaľ ide o produkty určené na starostlivosť o ženské prirodzenie, je si skutočne z čoho vyberať. Neriaďte sa však podľa pekného obalu či vône. Pozornosť venujte predovšetkým zloženiu. Ak obsahujú kyselinu mliečnu, kyselinu hyalurónovú, D-pantenol, vitmaín E, alantoín či čajovníkový olej, môžete byť spokojné.

Forma prípravku, ktorý si zvolíte, je už na vás. Na trhu sú dostupné umývacie emulzie na intímnu hygienu, gély, mydlá a ako doplnok aj vaginálne čapíky. Pri pravidelnom používaní udržiavajú a obnovujú prirodzené prostredie vo vagíne a zabraňujú tvorbe nepríjemných výtokov.

Kedy sa mať na pozore?

Rovnováhu vaginálnej mikroflóry môže ohroziť mnoho faktorov:

* užívanie antibiotík a hormonálny liekov (antikoncepcia, substitučná liečba)

* cukrovka

* slabá imunita

* tehotenstvo

* nechránený pohlavný styk

* používanie nevhodných vložiek a tampónov

* nevhodná spodná bielizeň

* priveľa cukru v strave (Candida A., ktorá spôsobuje vaginálne zápaly sa cukrom živí.)

* holenie intímnych partií

* nesprávna technika utierania po potrebe na WC

intimna hygiena

Pri holení intímnych partií treba zvážiť „rozsah úprav“.

Ako sa starať o pošvu v „náročných“ obdobiach

Ide predovšetkým o hygienu v čase menštruácie, kedy je pošva náchylnejšia na vznik zápalov a kandidóz. Menštruačná krv má totiž vyššie Ph, čím prirodzenú rovnováhu v pošve narúša. Okrem toho počas týchto dní nie je v pošve dostatok kyseliny mliečnej. Patogénne organizmy tak majú väčšiu šancu preniknúť do rodidiel a napadnúť aj maternicu a vaječníky. Zvýšené prekrvenie ženských pohlavných orgánov v oblasti panvy a hormonálne zmeny v ženskom tele celú situáciu len zhoršujú.

Hygiena je v týchto dňoch obzvlášť dôležitá. Dbajte na používanie správnych vložiek, poprípade menštruačných kalíškov, či špeciálnych nohavičiek. V tomto období sa tiež vyhýbajte bazénom a kúpaniu vo vani.

Intímna hygiena a menopauza

Rovnako náročným obdobím v živote ženy, ktoré kladie dôraz na správnu hygienu intímnych zón, je menopauza. Vtedy dochádza k stenčeniu pošvovej sliznice, ubúda glykogén a znižuje sa množstvo laktobacilov v pošve. Ženské telo prestáva produkovať dostatok estrogénov a pomaly sa mení. Mnoho žien v tejto fáze života zaznamenáva intímne problémy. Objavuje sa pálenie a svrbenie pošvy, nedostatočná lubrikácia či výtok. Práve v tomto období môže najviac pomôcť používanie vhodných gélov na intímnu hygienu.

Čipky a tango nohavičky? Nie!

Teraz nás budú milovníčky sexi spodnej bielizne nenávidieť, ale vedzte, že čipky a syntetika ženským intímnym partiám veľmi neprospievajú. Takáto bielizeň sa totiž nemôže prať na viac ako 40 °C, a preto je potrebné dezinfikovať ju agresívnymi pracími prostriedkami. Problémom môže byť aj strih nohavičiek, predovšetkým tangá. Tie sa môžu pri nosení posúvať a fekálnym baktériám tak nič nebráni, aby sa dostali aj do pošvy. Omnoho vhodnejšie sú teda bavlnené nohavičky klasického alebo brazílskeho strihu.

Udržujte si sexuálnu sviežosť

Inými slovami, milujte sa! Pri sexe sa vylučuje estrogén, ktorý má nielen blahodárny vplyv na funkciu a zdravie pošvy, ale vďaka nemu si aj dlhšie udržíte mladistvý vzhľad. A samozrejme, podiel má na tom aj hormón šťastia – serotonín. Nezabúdajte však na správnu ochranu. Ak máte alergiu na latex alebo spermicídy, ktoré sú častou zložkou kondómov, siahnite po špeciálnych, polyizoprénových alebo polyuretánových kondómoch, ktorých je na trhu dostatok.

Pár rád, ktoré by ste si mali vziať k srdcu…

 …ak si chcete udržať svoje reprodukčné orgány v zdraví. Ak ste si neprečítali celý článok, zhrnuli sme pre vás týchto 7 zásad, ktoré vám pomôžu vyhnúť sa problémom s intímnymi partiami.

  1. Na intímnu hygienu nepoužívajte klasické mydlá a gély. Umyte sa len vodou alebo prípravkami určenými na intímnu hygienu.
  2. V žiadnom prípade si nerobte vaginálne výplachy. Pošva sa má umývať len zvonka.
  3. Holenie intímnej zóny úplne dohola po celej ploche škodí. Vaginálne ochlpenie má svoju ochrannú funkciu a prispieva k udržaniu správnej mikroflóry. Preto je lepšie chĺpky len zastrihávať, ale neholiť.
  4. Po potrebe, predovšetkým veľkej, sa utierajte s toaletným papierom vždy smerom spredu dozadu, nikdy nie naopak! Hrozí tu zanesenie fekálnych baktérií do pošvy.
  5. Pri praní spodnej bielizne nepoužívajte parfumovanú aviváž. Teplota vody by mala byť aspoň 50 °C.
  6. Počas menštruácie si pravidelne meňte vložky, najlepšie každé 2-3 hodiny. Tampóny noste len občas a nikdy s nimi nespite.
  7. Zabudnite na tangá! Aj klasický strih nohavičiek vie očariť.

autor: Dixi

 

 

Blog