Je kozmetika DiXi testovaná na zvieratách? | Dixi

Je kozmetika DiXi testovaná na zvieratách?

06. 07. 2021, Dixi

Zákaz testovania kozmetiky a jednotlivých zložiek na zvieratách platí v rámci Európskej Únie už od roku 2009. Napriek tomu ako výrobcovia kozmetiky často dostávame otázku: „Je vaša kozmetika testovaná na zvieratách?“ Práve preto sme sa rozhodli vziať vás do nášho laboratória a priblížiť vám vývoj a výrobu našich produktov.

Na trh Európskej Únie (na pulty obchodov) sa oficiálnou cestou už nedostanú výrobky testované na zvieratách, bez ohľadu na to, či majú na etikete symbol zajaca, ktorý deklaruje netestovanie na zvieratách, alebo nie. Aj my v DiXi dbáme na to, aby suroviny a ingrediencie, ktoré používame, boli len od overených dodávateľov, ktorí netestujú na zvieratách. Preto sme sa rozhodli priblížiť vám proces testovania našich výrobkov.

Ako testujeme kozmetiku?

Každý kozmetický výrobok pred uvedením na trh musí prejsť istou kontrolou. V našich laboratóriách najčastejšie používame fyzikálno-chemické metódy a skúmame:

  • hodnoty pH
  • penivosť
  • vystavujeme vzorky extrémnym podmienkam ako je teplo, chlad, svetlo, tma
  • stabilita (či si výrobok udrží svoje vlastnosti a funkčnosť počas záručnej doby)
  • meriame hustotu či testujeme naše vzorky v odstredivke

Práve takéto testovanie nám veľa napovie a na jeho základe vieme, čo je potrebné v danom produkte zlepšiť či zmeniť.

Testuje sa tiež bezpečnosť (či použitie kozmetického výrobku nepoškodí zdravie), funkčnosť výrobkov (či použitím výrobku dosiahneme to, čo výrobok uvádza na etikete). Tiež sa posudzujú senzorické vlastnosti výrobku, teda to čo vníma zákazník zmyslami, napr. farba, vôňa.

Na tieto testovania sa využívajú rôzne metódy, okrem vyššie spomínaných sa tiež používajú metódy „in-vitro“ a „in-vivo“. Zjednodušene povedané „in-vitro“ metódy sú tie, ktoré sa robia v laboratórnom skle – skúmavky, kadička, banky, misky atď. Metódy „in-vivo“ využívajú pri testovaní živé organizmy. Keďže testovanie kozmetických výrobkov na zvieratách nie je povolené, ostávajú ľudský dobrovoľníci. V snahe čo najmenej používať „in-vivo“ metódy vyvíjajú sa po celom svete tzv. alternatívne metódy. Pri nich sa využívajú rôzne náhrady ľudskej kože a slizníc. Takto sa napríklad testuje kožná a očná dráždivosť. Tieto metódy sa neustále zdokonaľujú, aby výsledky takýchto testovaní čo najviac priblížili k skutočnosti.

Pred prvou výrobou zasielame vzorky našich výrobkov do akreditovaných laboratórií, kde podliehajú dôkladnému rozboru a sú dermatologicky testované. Po tom, čo nám príde súhlasné stanovisko pristupujeme k výrobe a distribúcii na trh. Vďaka tomu si môžete svoje obľúbené výrobky DiXi nájsť v obchodoch či eshope.

 

 

Blog