Lopúch – kľúč k zdraviu i krásnym vlasom | Dixi


Lopúch – kľúč k zdraviu i krásnym vlasom

26. 09. 2020, Dixi

Lopúch – rastlina, ktorú skôr poznáme pod názvom bodliak je vďaka svojim veľkým zeleným listom neprehliadnuteľná. Škóti ju považujú za symbol svojej krajiny, švajčiarsky technik Georges de Mestral si zase vzal plody lopúcha za predlohu a vytvoril suchý zips. Na prvý pohľad obyčajný lopúch v sebe skrýva nielen bohatú históriu, ale aj cenné zdravotné benefity. Hlavne, keď je reč o vlasoch.

Lopúch a jeho všestranné účinky

Nápadný a dužinatý lopúch nie je problém nájsť kdekoľvek vo svete. Rastie najčastejšie pri cestách, pozdĺž plotov či v lesoch. Lopúch je bohatým zdrojom kyseliny listovej, vitamínov A, C, K či minerálov ako draslík, vápnik, zinok. Vďaka tejto kombinácii účinných látok má lopúch tieto liečebné plusy

  • má močopudné a potopudné vlastnosti
  • prečisťuje krv a má antibakteriálny účinok
  • zlepšuje látkovú výmenu
  • slúži ako prevencia pred kardiovaskulárnych ochorení, znižuje vysoký krvný tlak
  • prečisťuje a podporuje pečeň má detoxikačný účinok
  • pomáha pri zápaloch ústnej dutiny
  • napomáha pri ochoreniach kĺbov a artrózach rozličného pôvodu
  • upokojuje nervy, odstraňuje stres a zlepšuje spánok
  • pomáha pri kožných ochoreniach, dermatitíde a ekzémoch (vo forme obkladov)

Koreň lopúcha zastaví vypadávanie vlasov

Vlasy sú korunou krásy, no vysoké percento populácie trápi nadmerné vypadávanie. Koreň lopúcha však ponúka prírodné riešenie tohto nepríjemného problému. Práve odvar z tejto časti rastliny posilňuje vlasové cibuľky, podporuje zdravý rast vlasov.

koreň lopúcha

Lopúch je v našich končinách nedocenená rastlina. V Ázii sa koreň lopúcha dokonca využíva ako koreňová zelenina.

Koreň lopúcha je najlepšie zbierať skoro na jar, kedy bodliak púšťa nové, mladé lístky. Práve vtedy má koreň najviac účinných látok.  Zo zeme je nutné vybrať ho opatrne, aby sa nepoškodil. Staré drevnaté a poškodené korene nezberajte. Koreň pred sušením opláchnite a pozdĺžne rozrežte. Sušte ho v tieni na prevzdušnenom mieste alebo v umelých podmienkach pri teplote 35 až 40 °C.

Kolieska koreňa lopúcha môžete následne používať celý rok, stačí ich chvíľu povariť, tinktúrou si oplachovať vlasovú pokožku a jemne masírovať. Ak ste si túto jar nestihli nazbierať zásoby, nevadí. Do boja s padajúcimi vlasy môžete šampón s obsahom extraktov z lopúchového koreňa alebo lopúchovú vodu.

Lopúchovým odvarom môžete nahradiť aj pleťovú vodu. Vhodný je na mastnú pleť s vyrážkami. Vďaka antibakteriálnym vlastnostiam lopúcha je možné použiť vývar vo forme obkladov na liečbu kožných problémov, napríklad pri dermatitíde či ekzéme.

Lopúch využijete aj v kuchyni

Lopúch sa nevyužíva iba ako liek, ale aj ako dochucovadlo. V našich končinách nie je veľmi vyhľadávaný, no v Ázii si ho nevedia vynachváliť a považujú ho za bežnú koreňovú zeleninu ako my mrkvu či petržlen. Mladé lopúchové listy majú miene horkastú chuť a najčastejšie sa pridávajú do šalátov či polievok.

autor: DiXi

 

Blog