Mastné vlasy nemusia byť problém

12. 12. 2019, Dixi

Mastné vlasy bez objemu vedia pokaziť aj ten najdokonalejší look. Človek sa s nimi cíti nepríjemne a neupravene. Viete, aký je rozdiel medzi bežne a nadmerne sa mastiacimi vlasmi a čo ich spôsobuje?

Mastenie vlasov je ich prirodzenou vlastnosťou. Maz, ktorý produkujú vlasové folikuly je ochranou pred vonkajším prostredím, ale môže sa stať, že občas sa tvorí častejšie, ako je žiaduce. Mastné vlasy trápia približne 25 % dospelej populácie. Príčiny môžu byť rôzne. Niekedy sú prejavom choroby, ale môže ísť aj len o dočasnú záležitosť, spôsobenú hormonálnymi zmenami počas puberty či tehotenstva. Alebo sa vlasy mastia jednoducho  pre nedostatočnú hygienu či nezdravý životný štýl a stravu. Dôležitú rolu tu zohráva aj dedičnosť a užívanie niektorých liekov.

Nevenujte mastným vlasom príliš veľkú pozornosť

Ale čo ak na vás neplatí nič z vyššie uvedeného, a predsa sa vám vlasy mastia častejšie, ako by ste si priali? Možno sa im len „venujete“ viac ako treba. Pričasté dotýkanie sa, prehrabávanie a česanie stimuluje vlasové cibuľky k tvorbe mazu (sébum), ktorý si tak navyše roznesiete po celej ich dĺžke. Rovnako, príliš časté umývanie a česanie vlasov stimuluje vlasovú pokožku, čím podporuje väčšiu tvorbu mazu. A tu sa začína kolotoč.

mastné vlasy spôsobuje aj časté česanie

Aj pričasté česanie môže spôsobiť mastenie vlasov.

Čím viac sa vám vlasy mastia, tým viac máte tendenciu ich umývať, a čím viac ju zbavujete mazu umývaním, tým viac sa začne tvoriť. K česaniu však treba podotknúť, že ak aj sa češete málo, môže to viesť k mastným vlasom. Maz sa totiž nemá ako distribuovať pozdĺž celých vlasov, ale zhromažďuje sa pri korienkoch. 

7 tipov pre správne umývanie mastných vlasov 

Ak sa vaše vlasy mastia viac ako je bežné, skúste si osvojiť tieto zásady. Účinok zaručený!

 1. Zásada číslo jeden znie: neumývajte si vlasy pričasto. V ideálnom prípade si stačí vlasy umývať raz za týždeň, ale to dodržiava skutočne málokto. Postačí aj ak medzi dvoma umytiami dodržíte 2 až 3-dňovú pauzu.
 2. V prípade, že ste zvyknutí umývať si vlasy každý deň, na striedme umývanie ho musíte privykajte postupne. Skvelým pomocníkom pre rýchly zásah je suchý šampón.
 3. Dôkladne zmyte z vlasov všetky zvyšky šampónu a kondicionéra. Zmývanie by malo trvať aspoň 30 sekúnd a vždy vo vlažnej až studenej vode a nikdy nie v horúcej. Tá totiž tiež stimuluje tvorbu mazu, kým studená ho utlmuje.
 4. Ak nemusíte, vlasy si nefénujte. Ak je to predsa len potrebné, voľte radšej studenší prúd vzduchu.
 5. Kondicionér si nanášajte vždy len na končeky vlasov, nikdy ku korienkom a na pokožku hlavy! Ak máte mastnú pokožku hlavy, ale končeky vlasov vysušené napríklad po farbení či odfarbovaní, skvelou voľbou sú kondicionéry, ktoré sa nevymývajú a aplikujete ich len tam, kde je to potrebné.
 6. Minimalizujte množstvo stylingových prípravkov a radšej voľte kozmetiku a prípravky na mastné vlasy.
 7. Raz za dva týždne si vlasy umyte hĺbkovým čistiacim šampónom. 
mastné vlasy a ich úprava

Pri mastných vlasoch je dobré zvoliť aj vhodný účes. S úpravou však opatrne!

Pomôže vám „béčko“

Nezabúdajte, že väčšinu kozmetických problémov môžete zlepšiť aj zmenou stravy. V prípade mastných vlasov si stačí kontrolovať príjem vitamínov skupiny B, predovšetkým B2 a B6. Príjem tohto vitamínu totiž priamo súvisí s produkciou séba.

Nezaškodí ani vyhýbať sa mastným a vyprážaným jedlám, údeninám či dresingom, mliečnej čokoláde a alkoholu. A pozor aj na príliš ostré koreniny! Stravu obohaťte o vlákninu a nezabúdajte ani na pitný režim. Mali by ste vypiť aspoň dva litre vody za deň. Pomáhate tak očistiť organizmus, čím predídete masteniu vlasov.

Kedy vyhľadať lekára

Ak sa vám nadmerne mastia vlasy a navyše sa vám na pokožke hlavy tvoria šupiny, ktoré nemiznú ani po umytí šampónom, môže ísť o seboroickú dermatitídu alebo dokonca psoriázu. Vtedy treba vyhľadať dermatológa. 

Najčastejšie problémy mastných vlasov

Mastné vlasy sú často bez života a veľmi zle sa upravujú. Najhorší scenár nastane, keď nadmerný maz „upchá“ vlasové korienky. To spôsobí, že vám začnú vlasy padať a tvoriť sa lupiny. Poradíme vám, ako sa s tým popasovať. 

 • Lupiny

Nadbytočný maz na pokožke hlavy často paradoxne vedie k lupinám. Ak sa k tomu pridruží aj lipofilná kvasinka rodu Malassezia, môže spôsobiť dokonca aj vznik seboroickej dermatitídy. Pri lupinách je dôležité ošetrovanie šampónom proti lupinám s obsahom kyseliny salicylovej dva krát do týždňa. Pokožka hlavy tak ostane čistá a kyselina salycilová je účinná aj v boji proti kvasinkám. Vyhýbajte sa používaniu lepivých produktov na vlasy ako sú stylingové gély, tužidlá a laky na vlasy. Ako doplnok k liečbe môžete využiť aj domáce recepty s jablčným octom, čajovníkovým olejom alebo kokosovým olejom, ktoré majú antibakteriálne a antimykotické účinky.

 • Padanie vlasov

Nadmerná produkcia mazu vlasovej pokožky môže byť aj sprievodným javom zápalu. Zapálené vlasové folikuly znamenajú pomalší rast vlasov, oslabenie vlasovej štruktúry a v tých najvážnejších prípadoch aj vypadávanie vlasov. Vtedy je namieste navštíviť dermatológa. Pomôcť môžu prípravky proti vypadávaniu vlasov, ktoré posilnia a aktivizujú vlasové folikuly. Nepochybíte ani, ak si do jedálnička pridáte potraviny bohaté na vitamíny B, zinok a zdravé tuky. Možno vám chýbajú, čo môže mať za následok práve vypadávanie vlasov.

 • Oslabené vlasy bez života

V dôsledku nadmernej tvorby mazu vlasy často oťažievajú a pôsobia veľmi nezdravo. Najviac tento problém postihuje jemné a rovné vlasy. V takýchto prípadoch sa oplatí mať po ruke už spomínaný suchý šampón. Na trhu dnes nájdete aj také, ktoré majú prírodné zloženie, takže vlasy nezaťažia a dodajú im objem a sviežosť. 

Dobrý účes dokáže zázraky

Aj s mastiacimi sa vlasmi môžete vyzerať dobre po celý deň. Stačí zvoliť správny účes. Výhodou je samozrejme, ak máte dlhšie vlasy. Vtedy si ich môžete zviazať do chvosta alebo zapliesť vrkoč a je po probléme. Trendy sú aj rôzne šatky a čelenky, ktoré spoľahlivo opticky eliminujú dojem mastných vlasov. Ak máte skôr rovnejšie vlasy, skúste si ich na noc natočiť na papiloty, poprípade ich upravte kulmou. Vlnité vlasy sa totiž mastia pomalšie ako rovné.

3 extra tipy, ktoré zavážia 

 1. Používajte na česanie drevené kefy s prírodnými štetinami a často ich čistite. Zabránite tak rozotieraniu prebytočného mazu po dĺžke vlasov.
 2. Počas zimy, kedy sa vlasy mastia viac ako počas iných ročných období, noste radšej menej priliehavé a vzdušnejšie čiapky.
 3. Vyhýbajte sa stresu! Ten totiž ovplyvňuje hladinu hormónov v krvi, a tým pádom aj činnosť mazových žliaz.

autor: Dixi

Blog