Keď vypadávajú vlasy, je potrebné prečesať fakty od mýtov!

22. 10. 2020, Dixi

Prvý mýtus môžeme vyvrátiť hneď v úvode – nie, naozaj nejde o čisto mužský problém. Preto chceme nasledujúce riadky zvlášť venovať vám, dámy, ktoré si potrpíte na svoju korunu krásy a nepáči sa vám predstava, že by mala stratiť svoj cveng. Každý vypadnutý vlas má príčinu, no nie každý stojí za oplakanie. Pokiaľ nejde o nežičlivú genetiku, zvyčajne platí, že čo vypadne, to aj dorastie.

Mýtus: Časté šampónovanie a stereotyp v kúpeľni je škodlivý

FAKT: Pričastá vlasová hygiena vraj škodí. Niektoré zdroje idú v strašení ešte ďalej a uvádzajú, že vlasy môžu vypadávať z dôvodu vernosti jednej značke šampónu. Údajne to spôsobuje, že vlas si príliš zvykne na stereotyp a nedostáva sa mu toľko živín, koľko by sa mohlo, keby ste rozšírili paletu prípravkov. Vy však pokojne ostaňte verná hoci aj značke, ktorú poznáte od detstva a umývajte si vlasy tak často, ako uznáte za vhodné.

Miera nečistôt sa neustále mení v závislosti od obdobia roka, prašnosti prostredia a mnohých ďalších faktorov. Určite však odporúčame preklepnúť si zloženie šampónu a preferovať taký, ktorý je bez silikónov, parabénov a s prírodnými extraktmi.

Ak vás zaujímajú podrobnosti o zložení kozmetiky, prečítajte si o tom viac v našom článku: Naučte sa porozumieť zloženiu kozmetiky.

Mýtus: Pozor na upnuté drdoly, fény, kulmy a žehličky

FAKT: Môže nevhodne zvolený styling zničiť vlasy? Môže. Pravidelné žehlenie či kulmovanie, upnuté vlasové kreácie napevno zviazané gumičkou či mechanické poškodenie skalpu po nešikovnej aplikácii sponiek iste kráse vlasov neprospieva, no samo o sebe nevedie ani k ich vypadávaniu. Poškodenie sa totiž týka vrchných vrstiev vlasu a folikula ostáva neohrozená.

Každopádne neuškodí, ak sa pri stylingu budete riadiť priamou úmerou – čím jemnejšie vlasy, tým menej invazívne úpravy. Ťažšie a husté vlasy toho spravidla znesú viac a sú tiež menej náchylné na lámanie.

vypadavanie vlasov

Čím jemnejšie vlasy máte, tým opatrnejšie by ste mali pristupovať s ich stylingu.

Mýtus: Či je leto a či zima, vlasy vypadávajú stále rovnako

FAKT: Pri zdravých vlasoch platí pravidlo 50 až 100 vypadnutých vlasoch denne, no treba počítať s tým, že maximálna hranica môže byť ešte mierne posunutá hore v určitých mesiacoch roka. Prečo vôbec dochádza k sezónnemu vypadávaniu vlasov, je zatiaľ nezodpovedaná záhada. Štúdie však naznačujú, že dôvodom sú medziročné výkyvy v množstve prolaktínu a melatonínu. Hormónov, ktoré majú schopnosť pozmeniť vlasový cyklus a predĺžiť jeho telogénovú – teda opadavú – fázu.

Sezónne vypadávanie nastáva na jar a na jeseň a nemalo by trvať dlhšie ako dva mesiace. Pokiaľ ani potom nebadáte zmenu k lepšiemu, je čas na návštevu lekára.

Mýtus: Čím viac výživových doplnkov, tým viac vlasov

FAKT: Na výžive záleží, a veľmi! Avšak nemá význam prejedať sa vitamínovými a minerálovými preparátmi bez rozmyslu, pretože sa ľahko môže stať, že problém nielen nevyriešite, ale dokonca ešte zhoršíte. Dobrým príkladom je vitamín A a selén, ktorých nedostatok, ale rovnako aj nadbytok, vedú k vypadávaniu vlasov.

Rovnako uvážlivo by k doplnkom výživy mali pristupovať anemici, ktorí si musia ustrážiť prísun železa. Ak je ho málo, aj vlasov je vtedy menej. Ak ho nárazovo prijmete viac, koledujete si zas o neblahé zdravotné následky. Najlepšie je siahnuť po jeho prirodzených zdrojoch a jesť dostatok listovej zeleniny, rýb, hovädzieho mäsa, strukovín či cereálnych výrobkov.

Mýtus: Štíhlosť a bohatá hriva patria k sebe

FAKT: Pri strave ešte ostaneme. Ak máte plné zuby zázračných diét, tu je ďalší argument, prečo už ďalšiu neskúšať a byť radšej spokojná s pár kilami navyše alebo s pomalším progresom k vysnívanej postave. Len čo zo stravy eliminujete proteíny, jedny z kľúčových makronutrientov, spomalí sa rast vlasov a viditeľne sa zhorší ich vzhľad.

Dôležité pre vlasy sú tiež aminokyseliny, vitamíny skupiny B, zinok, kremík či už spomínané železo. Je prakticky nemožné dostať toto všetko do tela v potrebnom objeme a pomere pri reštriktívnom stravovacom režime v štýle hesla: „Za týždeň 5 kíl dole“.

Mýtus: Včerajší stres uvidíte zajtra na hrebeni

FAKT: Ešte šťastie, že to tak nie je! Stres vlasom v žiadnom prípade neprospieva, no nenechajte sa oklamať ich krehkým vzhľadom. Nejaké to rozčúlenie ich z normálneho režimu nevytrhne. Problémom sú až extrémne traumatické skúsenosti ako náhle úmrtie blízkeho, rozbitie vzťahu či akákoľvek iná nečakaná a nevítaná zmena životného štýlu. Odpoveď vlasu sa v takýchto prípadoch dostaví najskôr po dvoch až troch mesiacoch po prežití záťažovej situácie, pretože vlasový cyklus má svoje načasovanie, ktoré nepustí.

Tie isté pravidlá platia pri fyzickom strese – operácii, prekonaní náročného ochorenia či pri tehotenstve. Akokoľvek nepríjemné je nachádzať na hrebeni poznateľne viac vlasov než zvyčajne, je to zvrátiteľný proces. Chce to iba trpezlivosť, pestrú stravu a overené lekárenské doplnky s aktívnymi látkami pre podporu výživy a rastu vlasov.

autor: Dixi

 

Blog