Na citlivú detskú pokožku s citom | Dixi

Na citlivú detskú pokožku s citom

14. 11. 2019, Dixi

Detská pokožka je niekoľkonásobne jemnejšia ako pleť dospelého človeka, a často býva veľmi citlivá. To, čo nám nespôsobuje žiaden problém, sa u dieťaťa môže prejaviť vo forme začervenaní, suchých miest či vyrážok. Na čo si dať pri citlivej detskej pokožke pozor a ako sa o ňu starať? 

Na pohľad a dotyk veľmi príjemná a jemná, ale pre svoju krehkosť potrebuje špeciálnu opateru. Detská pokožka obsahuje o 80 percent viac vody, jej mazové žľazy ešte neprodukujú toľko potu ani mazu a nemá zatiaľ natoľko vyvinuté imunitné mechanizmy, ani ochrannú bariéru. Je teda jasné, že na rôzne podnety reaguje odlišne od tej dospeláckej. Všetko sa však mení s vekom.

Ako funguje pokožka

Najvrchnejšia vrstva pokožky má prirodzenú ochrannú funkciu. Jej základnú stavebnú zložku tvoria lipidy, ktorých úlohou je chrániť kožu pred prienikom dráždivých látok a mikroorganizmov. Zabezpečuje tiež rovnomerné odparovanie vlhkosti, čím chráni kožu pred nadmerným vysychaním. Deti však majú túto najvrchnejšiu ochrannú bariéru menej vyvinutú. Riziko jej poškodenia je teda omnoho väčšie ako u dospelého, a keď sa naruší jej správna funkcia, môže sa to prejaviť podráždením, infekciou alebo dokonca alergickou reakciou.

Kedy je pokožka dieťaťa najcitlivejšia

Inak reaguje pokožka dojčiat do 3 mesiacov, inak batoliat do troch rokov a inak detí od troch do 12-tich rokov. Najkritickejšie je, samozrejme, obdobie prvých mesiacov po narodení, kedy je citlivá predovšetkým na vonkajšie vplyvy, ako je vietor, chlad, UV žiarenie, tvrdá voda, kúrenie, ale aj na chemické látky a baktérie. Detská pokožka je päťnásobne tenšia ako pokožka dospelých a nie zriedkavo trpí dehydratáciou. Špeciálna starostlivosť je v tomto období teda nevyhnutná.

detská pokožka dieťa do 3 mesiacov

Najcitlivejšia je pokožka detí do 3 mesiacov po narodení. Venujte jej vtedy dostatočnú pozornosť.

S pribúdajúcim vekom pokožka postupne dozrieva a v 6-tom roku života je už plne vyvinutá. V približne v 12-tich rokoch, kedy prichádza puberta, začína pokožka produkovať viacej mazu. V tomto veku už badať, dôsledky hormonálnych zmien, rozdiely v štruktúre i reakciách pokožky chlapcov a dievčat.

Otestujte detskú pokožku

Pozorujte jednotlivé prejavy pokožky u vášho dieťatka a zistite, aký typ pokožky má:

Normálna pokožka

 • hladká, čistá, jemná
 • elastická, pružná, vláčna a jemne napnutá, bez nápadných vrások
 • mazové a potné žľazy vylučujú primerané množstvo mazu a potu
 • póry sú sotva viditeľné 

Suchá pokožka

 • citlivá, so zníženou schopnosťou tvorby kožného mazu a potu
 • nepružná, drsná, tenká, bez jasu
 • tvoria sa na nej šupinky a vrásky, spôsobené nedostatkom hydratácie

Citlivá pokožka

 • suchá (v zriedkavých prípadoch môže byť aj mastnejšia)
 • rýchlo sa podráždi a sčervená
 • často svrbí
 • náchylná k tvorbe vyrážok
 • citlivo reaguje na vonkajšie podnety, ako je zmena teploty, prudké slnko, vietor, chlad a znečistenie
 • reaguje na kozmetiku, mydlá, parfumy a chemikálie

Atopická pokožka

 • suchá a drsná
 • objavujú sa na nej suché červené škvrny
 • napnutá, svrbí
 • reaguje na alergény
 • tento stav sa zvyčajne s vekom zmierni

Na základe toho budete vedieť akú detskú kozmetiku zvoliť.

Každé piate dieťa

Atopická dermatitída je veľmi rozšíreným kožným ochorením predovšetkým u detí. Postihuje v priemere každé piate dieťa. Prvé prejavy môžeme pozorovať už vo veku 3 mesiacov života. Kým u tretiny prípadov toto ochorenie vymizne ešte v detskom veku, u niektorých môže pretrvať až do dospelosti.

Atopická pokožka je v dôsledku nedostatku lipidov suchá a jej zrohovatená vrstva je priepustnejšia. Takáto koža neplní správne ochrannú funkciu a alergény a baktérie z vonkajšieho prostredia sa tak omnoho ľahšie dostanú do organizmu.

Ak je dieťatko citlivé, môže to uňho vyvolať zápal, ktorý sa prejaví prepuknutím ekzému. Ten spravidla nepríjemne svrbí. Dieťatko sa potom škriabe, čím pokožku ešte viac rozdráždi a môže dôjsť k akútnemu zápalu. Ak máte doma atopika, viete, že táto choroba prechádza striedavo pokojovými a aktívnymi fázami. V pokojovej fáze je pokožka suchšia, citlivá a jemne šupinatá, čo sa dá zvládnuť častým premasťovaním vhodnými prípravkami pre atopickú pokožku, kým vo fáze prepuknutia sú už potrebné lokálne liečivá. 

Atopická dermatitída a alergie

Alergény, ktoré najčastejšie vyvolávajú atopickú zápalovú reakciu, sú:

 • kontaktné alergény: nikel, parfumy a iné
 • aeroalergény: peľ, roztoče, mačacie a psie chlpy, perie
 • potravinové alergény

6 tipov, ako sa starať o citlivú detskú pokožku

Starostlivosť o citlivú pokožku u detí je beh na dlhé trate. S týmito trikmi to zvládnete ľahšie.

1. Zmeňte prací prášok

Používajte prací prášok bez parfumov, farbív a ďalších aditív, najlepšie na rastlinnej báze. Chemické látky sú často príčinou vzniku podráždenia aj u detí, ktoré predtým žiadne problémy s kožou nemali. Ak sa dieťaťu opakovane objavujú vyrážky, môže byť za tým práve dráždivý prací prostriedok.

2. Nové oblečenie vždy najprv operte

Väčšina textílií, dostupných bežne v obchodoch, je ošetrená chemickými prípravkami proti krčivosti. Na tieto chemikálie môže detská pokožka reagovať citlivo. Našťastie, už pri prvom praní sa chemikálie vyplavia. Rovnako, pred prvým použitím operte aj posteľnú bielizeň.

3. Neumývajte dieťatko v príliš teplej vode

Vedeli ste, že po horúcom kúpeli je pokožka viac dehydratovanú ako po vlažnej sprche? Horúca voda totiž narúša prirodzenú lipidovú bariéru pokožky, čím dochádza k jej vysušovaniu. Suchá koža je potom náchylnejšia k podráždeniu, a tá detská zvlášť.

detský teplomer

Teplota vody, v ktorej kúpete dieťatko, tiež rozhoduje o stave jeho pokožky.

4. Každý deň detskú pokožku hydratujte

Suchá pokožka je napätá a dieťaťu môže spôsobovať nepríjemné pocity. S ňou idú ruka v ruke vyrážky a ekzémy. Preto je dôležité dieťatku pravidelne pokožku premasťovať, a to najmä v zimnom období.

5. Naučte sa čítať etikety kozmetiky

Pri ošetrovaní citlivej pokožky detí jednoznačne platí, že menej je viac. Čím jednoduchšie zloženie prípravkov, tým menšia záťaž pre pokožku. Vyhýbajte sa teda parfumovaným šampónom, mydlám a telovým mliekam. Pred nákupom kozmetiky si vždy dôkladne prečítajte informácie na etikete alebo vyhľadajte zloženie detskej kozmetiky na webe, či neobsahuje dráždivé látky.

6. Zaobstarajte si zvlhčovač vzduchu

Počas chladných zimných dní často prekurujeme svoje príbytky. Suchý vzduch však neprospieva nášmu organizmu a už vôbec nie pokožke. Detská pleť trpí v takom prostredí najviac. Vtedy je vhodné zadovážiť si zvlhčovač vzduchu, predovšetkým, ak vlhkosť v miestnosti nedosahuje ani 40%. Ideálna teplota v miestnosti by mala byť 21 stupňov. Uvidíte, ako sa vášmu drobcovi v takomto prostredí uľaví.

autor: Dixi

 

Blog