Nechtík lekársky – malý zázrak prírody

09. 10. 2019, Dixi

Francúzska legenda hovorí, že keď panna vstúpi bosá do záhona nechtíka, začne rozumieť reči vtákov. V skutočnosti vieme túto užitočnú rastlinku využiť omnoho efektívnejšie. Nechtík lekársky (Calendula officinalis) poznali už starí Egypťania ako prostriedok na omladenie.

V našich končinách ho zvykli primiešavať mastičkári do liečivých mastí, ktoré používali na lepšie hojenie rán, popálenín či vredov alebo z neho varili čaj na tráviace ťažkosti. Dnes má kalendula svoje široké uplatnenie aj v kozmetickom priemysle. 

Kde sa vzal nechtík?

V bylinkárskych kruhoch poznajú nechtík aj ako mesiačik, kalendulu či nahátku liečivú. K nám sa dostal v 12. storočí z Egypta a chýry o jeho liečivých účinkoch sa rozšírili veľmi rýchlo. Okrem toho využívali naši predkovia túto milú letničku aj na určovanie počasia. Zistili, že ak sa ráno zatvárajú kvety nechtíka, bude pršať. Bežne sa totiž dopoludnia otvárajú a po štvrtej popoludní sa zatvárajú. Je to preto, aby peľ nezmyla nočná rosa. Dnes je nechtík ozdobou takmer každej kvetinovej záhrady, ale nájdete ho rásť aj vo voľnej prírode.

Kedy ho treba zbierať

Nechtík lekársky má bohato rozvetvenú byľ s podlhovastými listami. V lete vykvitne krásnymi kvetmi žltej alebo pomarančovo-oranžovej farby, s lupeňmi pripomínajúcimi „nechty“ a kvitne až do jesene. Má príjemnú charakteristickú vôňu. V čase kvitnutia sa zbierajú predovšetkým byľ a kvety.

Zázračný kvietok

Nechtík obsahuje mnoho dôležitých látok ako napríklad éterické oleje, kyselinu salicylovú, horčiny, silice, saponíny, karoténové farbivo kalendulín či flavonoidy, pre ktoré si ho farmaceutické a kozmetické firmy nesmierne cenia. Je súčasťou mnohých liečivých mastí, ale aj krémov proti vráskam, či prípravkov na regeneráciu vlasov. Nechtík je účinný v boji proti zápalom, je antibakteriálny a zastavuje krvácanie.

Kvety nechtíka lekárskeho namočené v roztoku v sklenenej nádobe.

Nechtík lekársky má široké uplatnenie v kozmetickom, či zdravotníckom priemysle. V minulosti sa dokonca využíval aj pri predpovedi počasia.

Účinné látky, ktoré obsahuje, pomáhajú vylučovať žlč a hojiť hnisavé rany. Nechtíkový zápar je výbornou podpornou liečbou aj pri poruchách krvného obehu, chorobách pečene, pri bolestiach žalúdka a vredoch, či na zmiernenie menštruačných bolestí. Ak trpíte kŕčovými žilami, aj tu pomôže nechtík. A k tomu všetkému pôsobí blahodarne a upokojujúco aj na psychiku.

Pre zrelú pleť aj proti akné

Výťažok z nechtíka je obľúbenou prísadou omladzujúcich pleťových krémov. Ak túžite po mladej, hebkej pokožke s rovnomerným tónom, hľadajte v kozmetike túto ingredienciu. Nechtík lekársky poskytuje pleti antioxidačnú ochranu, znižuje výskyt vrások a stareckých škvŕn a pôsobí aj ako prevencia proti predčasnému starnutiu.

Regeneruje, hlboko hydratuje, uzdravuje poškodenú pokožku a je vhodný aj na ošetrenie očného okolia. Veľmi dobré výsledky má v boji proti jazvám a pre svoje, už spomínané, antibakteriálne vlastnosti sa pridáva aj do kozmetiky pre aknóznu pleť.

Pre mamu aj dieťatko

Nechtík má príjemnú jemnú vôňu, hojivé a čistiace schopnosti, kvôli čomu býva často pridávaný aj do ošetrujúcich mastí proti plienkovej dermatitíde a kozmetiky pre našich najmenších. Výborne pôsobí nielen na jemnú a citlivú pokožku bábätiek, ale je prospešný aj pre mamu. Je vhodný na ošetrenie tehotenských strií, aj ako starostlivosť o prsníky dojčiacich matiek.

Pre rýchlejší rast vlasov

Máte zničené, unavené vlasy a pocit, že vám pomaly rastú? Odpoveďou na vaše problémy je práve nechtík. Táto rastlina má výborné regeneračné a posilňujúce vlastnosti, vďaka ktorým sa vlasové folikuly lepšie vyživia a vlasy sú tak zdravšie a rýchlejšie rastú. Dokonca, pri pravidelnom používaní prípravkov s výťažkom nechtíka lekárskeho, môžete zaznamenať aj ich zhustnutie. Nechtík navyše pôsobí aj proti lupinám a je skvelý vo vlasových olejoch.

 

Blog