PESNIČKY A TIPY DO SPRCHY | Dixi

PESNIČKY A TIPY DO SPRCHY

30. 03. 2023, Dixi

DiXI: Pesničky do sprchy /SK a CZ/
DiXi: Pesničky do sprchy /zahraničné/

Na základe tipov našich zákazníkov sme vytvorili playlisty pre vaše sprchovanie. Prečo sa vlastne sprchujeme? Najčastejšou vašou odpoveďou by bola hygiena a čistota. A možno aj chuť zaspievať si. No robíme to správne?

Viac ako len osobná hygiena

Sprchový gél

Táto rutina nesie so sebou množstvo iných benefitov ako len jej primárny účel.

Uvedomelé sprchovanie dokáže spojiť príjemné s užitočným a človek si tak dokáže vyriešiť množstvo problémov, ktoré ho trápia.  A to len obyčajným sprchovaním. 

Terapia studenou, horúcou sprchou, či ich kombináciou, nesie so sebou množstvo pozitív.

Kontrastná hydroterapia

Nejde o farbu kachličiek v kúpeľni, ale o striedanie studenej a horúcej sprchy.

Niekoľko minútová kontrastná sprcha poskytuje množstvo výhod.

Hlavným cieľom je prinútiť tkanivá, aby sa prispôsobili náhlym zmenám teploty. Je to veľmi stimulujúce, pretože si to vyžaduje veľa metabolickej a obehovej aktivity.

Vyskúšaj, vydrž a uvidíš, čo ti to prinesie:

  • Zlepšenie cirkulácie krvného obehu

Striedanie zmeny teplôt prinúti srdce efektívnejšie pracovať.

Akcia prináša reakciu a práve ochranná reakcia zmeny na nízku teplotu tela teda aj životne dôležitých orgánov spôsobí, že srdce musí rýchlejšie cirkulovať do nich krv, aby ich ochránilo. Takýmto spôsobom sa telo snaží zachovať svoju prirodzenú teplotu vnútorného prostredia. Lepšia cirkulácia sa rovná kvalitnejšiemu transportu živín do tkanív to sa rovná dlhší život.

Kontrastná sprcha je skvelý liek aj na kŕčové žily. Zlepšenie krvného obehu spôsobí posilnenie ciev a žíl. Dôležité je však správne nastavenie teploty. V tomto prípade odporúčame konzultáciu s vašim lekárom.

  •  Posilnenie imunitného systému

Kontrastné sprchovanie zvyšuje počet buniek imunitného systému vrátane dôležitého typu bielych krviniek nazývaných monocyty.

Skvelá prevencia chrípke a nachladeniu, čo poviete!

Akademické lekárske centrum v Amsterdame publikovalo štúdiu o vplyve kontrastného sprchovanie na náchylnosť zamestnancov na choroby. Zapojilo sa 3 000 mužov a žien vo veku 18-65 rokov, z ktorí sa zaviazali k takémuto sprchovaniu na niekoľko mesiacov. Zistilo sa, že absencie v práci v dôsledku choroby sa znížila o takmer 30 percent. 

  • Chudnutie

V našom tele sa nachádza biely a hnedý tuk.

Hlavnou úlohou bieleho tuku je uskladňovanie energie pre ostatné tkanivá a hnedý tuk túto uskladnenú energiu využíva na tvorbu tepla.

Bunky hnedého tuku majú nervové zakončenie, ktoré veľmi rýchlo reagujú na chlad. Hnedý tuk je metabolicky aktívny asi ako sval v akcii. Preto sa nazýva aj dobrý tuk, nakoľko dokáže spaľovať veľké množstvo tuku a cukru, čím zabezpečuje ochrannú funkciu pred nadbytočným ukladaním energie do tukov.

Náhle vystavenie tela studenej sprche zaktivizuje hnedý tuk k spaľovaniu bieleho tuku – to znamená, že budete spaľovať tuk tukom.

  • Zníženie depresie

Kontrastné zmeny teplôt zvyšujú prietok krvi do mozgu.

Chlad zvyšuje hladinu endorfínov a noradrenalínu v krvi, ktoré zvyšujú synaptické uvoľňovanie noradrenalínu do mozgu. Endorfíny zmierňujú bolesť a ich stimulačný účinok zvyšuje pocit pohody.

Zlepšenie prietoku krvi prináša do mozgu kyslík a živiny. Detoxikácia škodlivých toxínov a iných metabolitov sa tak odstraňuje efektívnejšie.

Ďalšou teóriou je, že náhle zníženie teploty predstavuje explóziu výbuch elektrických impulzov do mozgu.

My tak pociťujeme prílev energie, lepšiu bdelosť a znižujú sa tak aj depresívne pocity.

  • Zabraňujú DOMS –  oneskorený nástup svalovej bolesti

Vo svete športu, žiadna neznáma.

Terapia kontrastnou sprchou je skvelou prevenciou zranení súvisiacich s cvičením.  

Nízka teplota pomáha znižovať zápal a zranenie tým, že cievy sa zúžia a obmedzia tak prietoku krvi do postihnutej oblasti tým aj zápal. Nazýva sa to VAZOKONSTRIKCIA. Vysoká teplota na druhej strane spôsobuje VAZODILATÁCIU, teda rozšírenie krvných ciev, čím sa umožní prúdenie do postihnutých tkanív.

Táto jednoduchá terapia uľahčuje kontrolu množstva krvi prúdiacej do určitej časti tela, čo  je obzvlášť dôležité po intenzívnom cvičení alebo náhlom zranení.

Štúdia využitia kontrastných spŕch pri športovcoch zistila zlepšenie obnovy funkčných nedostatkov, ktoré vyplývajú z DOMS. Športovci vykazovali miernejšiu únavu a rýchlejšie obnovenie sily. Z výsledkov štúdie vyplynulo odporúčanie kontrastného sprchovania v prvých 72 hodinách po cvičení alebo zranení.

Ako na to? Je to veľmi jednoduché.

  1.       Sprchujte sa horúcej vode po dobu 3-5 minút.
  2.       Sprchujte sa studenou vodou len na 1 minútu.

Opakujte 3-5 krát a uistite sa, že ste skončili studenou vodou.

Aby sa maximalizovala účinnosť kontrastnej sprchy, medzi horúcou a studenou časťou by mal byť čo najväčší rozdiel v teplote.

Na záver

Ak sa pustíte do terapie studenou, teplou či kontrastnou sprchou, nezabudnite to prekonzultovať s vašim lekárom, ktorý najlepšie pozná váš zdravotný stav.

TAK ČO IDETE DO TOHO?

Blog