Suchá pokožka si nevyberá | Dixi

Suchá pokožka si nevyberá

12. 10. 2019, Dixi

Dokáže rovnako potrápiť ľudí v staršom veku, ako aj celkom malé deti. Na suchej pokožke sa ľahšie tvoria vrásky, môžu na nej vznikať nepekné šupinky a v tých horších prípadoch aj svrbí a praská. Čo ju spôsobuje a ako s týmto problémom bojovať?

Vedeli ste, že 40% problémov, ktoré riešia dermatológovia vo svojich ambulanciách súvisí so suchou pokožkou? Najčastejšie sa vyskytuje na častiach tela, ktoré sú pravidelne vystavované vonkajším vplyvom, teda na tvári, rukách a v letných mesiacoch aj na nohách a chodidlách.

Ako vyzerá suchá koža

Suchá koža vzniká vtedy, keď sa v nej prestáva tvoriť z nejakých príčin kožný maz. Vtedy hovoríme o sebostáze. K jej najbežnejším príznakom patrí nepríjemné pnutie a pocit suchosti, pridružiť sa môže zhrubnutie, svrbenie, pálenie, vytváranie šupiniek a ich olupovanie. Pri najvážnejších stavoch sa na koži objavujú trhliny, koža je červená, praská a môže aj mokvať. V takých prípadoch je nevyhnutné navštíviť dermatológa. 

Keď hrozba prichádza zvonka

Hoci suchá koža je daná vo veľa prípadoch geneticky alebo je dôsledkom iných ochorení, na svedomí ju môžu mať aj vonkajšie faktory. Ich pôsobením sa naruší povrchová kožná bariéra a úbytok vlhkosti sa tak výrazne zvýši. Patria k nim:

 • nepriaznivé poveternostné podmienky – horúci alebo naopak príliš chladný a suchý vzduch narúša prirodzenú ochrannú bariéru kože
 • ultrafialové žiarenie – urýchľuje starnutie pokožky
 • prehnaná hygiena – pričasté umývanie a horúce kúpele odoberajú koži dôležité lipidy
 • používanie agresívnych mydiel a kozmetických prípravkov, ktoré vysušujú
 • rizikové povolania – práca vonku, práca s chemikáliami (lekár, zdravotná sestra, kaderníčka, upratovačka, automechanik)
 • fajčenie – cigarety obsahujú toxíny, ktoré negatívne vplývajú na cirkuláciu krvi, čím sa zhoršuje metabolizmus kože a zapríčiňujú často aj dehydratáciu
 • nadmerná konzumácia kofeínu – kofeín odvodňuje a nedostatočný príjem tekutín môže spôsobiť aj dehydratáciu pokožky 
Mladá rusovláska leží vo vani plnej vody a bohatej peny.

Aj dlhý horúci kúpeľ môže spôsobiť, že vaša pokožka vysychá.

Strava a pitný režim sú základ

To, že nezdravé stravovanie môže negatívne ovplyvniť zdravie, je známa vec a prejavuje sa žiaľ aj na pokožke. Tá je zrkadlom nášho zdravotného stavu. Ak chcete mať peknú zdravú a hydratovanú kožu, pridajte do jedálnička potraviny bohaté na tieto vitamíny a minerály: vitamín A, B12, jód, vitamín C, E, Zinok a esenciálne mastné kyseliny.

Nie vždy dokážeme stav kože ovplyvniť

V niektorých prípadoch nemáme vplyv na to, ako sa bude správať naša pokožka. Napríklad nemôžeme za to, že s vekom sa zhoršuje schopnosť pokožky zadržiavať vlhkosť, v čoho dôsledku dochádza k jej vysúšaniu a tvorbe vrások. Bojovať proti „času“ sa dá len vhodnou výživou, pitným režimom a kvalitnou hydratačnou  kozmetikou.

To isté platí aj vtedy, ak je suchá koža sprievodným javom choroby, napríklad atopického ekzému, seboroickej dermatitídy, mykózy, psoriázy, ichtyózy, ischemickej choroby dolných končatín, diabetickej neuropatie, ulceróznej kolitídy, hypotyreózy, fenylketonúrie či celiakie. Prejavom suchej kože, najmä vo vlasatej časti, sú aj lupiny. Rovnako môžu trpieť suchou kožou aj ženy počas tehotenstva v dôsledku hormonálnych zmien a zvýšenej spotreby telesných tekutín alebo po menopauze, kedy v tele ženy klesá produkcia estrogénu.

Pozor na lieky!

Ak ste doteraz suchou kožou netrpeli a prišlo to náhle, počas užívania liekov, pre istotu si preštudujte príbalový leták, či nie je vysúšanie pokožky jedným z nežiadúcich účinkov. K liekom, ktoré môžu tento efekt mať, patria diuretiká na úpravu krvného tlaku a niektoré antibiotiká, či lieky proti akné.

Pokožka trpí najviac v zime

Všimli ste si, že v zime sa pokožka vysušuje viacej ako v iných ročných obdobiach? Keď teploty klesnú pod bod mrazu, póry na koži sa zužujú, kožný maz nadobudne hustejšiu konzistenciu a koža veľmi ťažko reguluje svoju vlhkosť.

Ak k tomu pridáme pobyt v prekúrených miestnostiach a potom náhly presun do zimy, o suchú dehydratovanú pokožku je „postarané“. Preto je dôležité zaradiť do každodennej kozmetickej rutiny prípravky so silným hydratačným účinkom. Vyberajte si hutnejšie krémy a na telo telové mlieka s hustejšou konzistenciou. Nepreháňajte to s horúcimi kúpeľmi a vôbec s „hygienou“. Aj takto si totiž môžete privodiť suchú kožu. 

Prevencia pri suchej pokožke tela

Bojovať so suchou pokožkou je beh na dlhé trate, najmä ak ide o vrodenú formu. Ak ale budete dodržiavať nasledujúce opatrenia, jej stav môžete výrazne zlepšiť:

 1. Vyhýbajte sa prekúreným priestorom a používajte zvlhčovač vzduchu.
 2. Obmedzte dlhé kúpanie v horúcej vode a nahraďte ho rýchlou sprchou.
 3. Pri umývaní riadu a upratovaní používajte gumené ochranné rukavice.
 4. Ruky si umývajte vlažnou vodou. Horúca ani príliš studená vašej koži neprospejú.
 5. Noste oblečenie z prírodných materiálov ako bavlna a hodváb. Vlna vhodná nie je, pretože zvykne dráždiť, ak ju nosíte priamo na telo.
 6. Používajte pracie prostriedky a aviváže bez syntetických parfumov a farbív.
 7. Používajte výlučne kozmetiku s hydratačným účinkom, bez alkoholu, parfumov a farbív.
 8. Dodržiavajte pitný režim, najmä vo vyššom veku! Nepite len vtedy, keď vás smädí. Vtedy je už „neskoro“.

Aj detská pokožka trpí

Detská pokožka je mimoriadne citlivá a suchá, najmä u novorodencov a dojčiat, pretože ešte nemá úplne vyvinuté niektoré prirodzené funkcie, ako je schopnosť viazať vodu či produkciu mazu. Kým sa vyvíja, potrebuje detská koža špeciálnu starostlivosť. Treba ju dostatočne chrániť najmä pred poveternostnými podmienkami a v chladnejšom počasí ju výdatne hydratovať. A nielen zvonka, ale aj zvnútra.

U malých detí veľmi rýchlo dochádza k celkovej dehydratácii, čo sa okamžite prejaví aj na suchej pokožke a vysušených perách. Tu treba dbať na prísny pitný režim a pri akejkoľvek záťaži či zvýšenej strate tekutín, napríklad v horúčavách alebo pri hnačkách, deťom tieto okamžite dopĺňať. Niekedy však ani to nestačí. Ak je suchá koža u vášho dieťaťa dlhodobým problémom, kontaktujte dermatológa alebo pediatra. Môže ísť aj o závažnejší problém.

autor: Dixi

Blog