Sú vaše vlasy pripravené na zimu? S našimi tipmi budú! | Dixi

Sú vaše vlasy pripravené na zimu? S našimi tipmi budú!

22. 12. 2021, Dixi

Ten pocit, keď si po príchode zvonku zložíte čiapku a neviete, či sa skôr smiať alebo plakať… Elektrizujúce či k tvári prilepené vlasy síce vyzerajú, že v boji s mrazom prehrali, ale nie je to nič, čo by nevyriešila správne zvolená stratégia zimnej vlasovej starostlivosti.

Starostlivosť pri umývaní vlasov

Všetko, čo vlasy v zime potrebujú, možno zhrnúť do jedného slova: pozornosť. Extrémne teplotné podmienky, ktorým v chlade čelia, nezmeníte. Čo však máte pod kontrolou, je miera pozornosti, ktorú budete zdraviu vlasov v najstudenších mesiacoch venovať. Čím skôr začnete, tým rýchlejšie môžu povädnuté kadere opäť prekvitať.

Rozdiel medzi letným a zimným umývaním vlasov je predovšetkým vo frekvencii. Dve alebo tri umytia týždenne v zime bohato postačia. Pričasté umývanie by mohlo mať kontraproduktívny efekt a viesť k oslabeniu vlasu.

Ustriehnite si teplotu vody

Správna teplota vody je dôležitá pre udržanie zdravej pokožky hlavy a vlasov, aby ostali pružné, lesklé a ich štruktúra neporušená. Teplo ale má svoje opodstatnenie, akurát ho treba vedieť načasovať.

umývanie vlasov v zime

Pri umývaní vlasov v zime záleží aj na teplote vody.

Profesionálni hairstylisti odporúčajú začať šampónovanie pri 38 °C, čo pomôže otvoriť póry a ľahšie zmyť z povrchu vlasu všetky usadené nečistoty. Potom postupne teplotu uberajte, až skončíte pri izbových hodnotách. Studenšia voda umožní pokožke hlavy aj samotným vlasom lepšie „uzamknúť“ vlahu a živiny z vlasovej kozmetiky.

Ako vyživiť vlasy v zime kozmetikou

Keď už je reč o živinách, v zimných mesiacoch vlasy najlepšie zasýtia prípravky s revitalizačným efektom na zahladenie škôd napáchaných studeným a suchým vzduchom. Stavte na silu prírodnej synergie. V revitalizačnom šampóne 7 bylín nájdete brezu, žihľavu, nechtík, rozmarín, levanduľu, lipu a rebríček v jednom ozdravnom koktaile. Prírodný vlasový životabudič znásobuje ochranu pred chladom a pomáha zachovať hodvábne jemný vzhľad.

extrakty z bylín pomáhajú vlasom v kozmetike

Extrakty z bylín sú dôležitá súčasť vlasovej kozmetiky.

Kvalitný šampón je základ, ale pokiaľ chcete byť k svojim vlasom skutočne pozorná, len ten  nestačí. Kondicionér nanášaný od polovice až po končeky vlasov by mal byť, obzvlášť v zime, pravidelným štandardom. Ak túžite vyskúšať niečo nové, vôbec sa nemusíte zameriavať pri výbere kondicionéru na rovnakú edíciu, z akej je váš šampón.

Zimný vlasový wellness

Vlasové masky, oleje a antistatické rozprašovacie hmly nesmú chýbať vo výbave vášho domáceho vlasového wellnessu. Neberte ich ako nadstavbu vlasovej starostlivosti, skôr rozšírenie základu. Ich aplikovaním stratíte len pár minút, no snaha sa odrazí vo forme dlhodobo vyživených vlasov pripravených čeliť hoci aj sibírskym mrazom. To sa oplatí!

Vlasové masky si zvyknú ľudia zamieňať s kondicionérom, ale ich účel je iný. Sú spravidla určené pre hĺbkovejšiu starostlivosť. Preto ich stačí používať raz či dva razy týždenne.

Náš tip? Maska s prírodným extraktom zo žihľavy. Vlasy perfektne vzpruží a vďaka jemnej textúre neuberie pramienkom z ich prirodzenej vzdušnosti, čo oceníte pri ďalšom stylingu.

maska na vlasy v zime

Maska na vlasy dokáže vlasy po ťažkom dni pekne vzpružiť.

Vlasové oleje v zime suplujú prirodzené premastenie vlasu, ktoré je kvôli suchému vzduchu vonku i v prekúrených interiéroch nedostatočné. Z praktického hľadiska oceníte, že použitie olejovej kúry je variabilné. Možno ho aplikovať pred umytím vlasov, po umytí aj počas stylingu pri finálnych úpravách účesu, čo z neho robí všestrannú vlasovú pomôcku.

Odporúčame regeneračný olej na vlasy s monoi olejom, ktorému sa hovorí aj polynézske tajomstvo krásy, pretože sa vyrába z tahitskej gardénie. Vlasom dodá hebkosť a zachráni suché končeky. Príjemným bonusom je 100 ml balenie, ktoré ľahko šupnete do kabelky či príručnej batožiny. Takto môžete mať svojho mobilného kaderníka vždy a všade poruke.

Ak sa (celkom oprávnene) obávate, že statická elektrina z čiapky či kapucne vám vytvorí „háro“ v štýle Alberta Einsteina, žiaden strach, jednoducho zahaľte vlasy do hmly. Pivonková vlasová hmla má na rozdiel od tej rannej iba pozitívne účinky na viditeľnosť. Vaše vlasy budú viditeľne žiarivejšie a najmä pod kontrolou. Nehovoriac o vábivej kvetinovej aróme, ktorú  zas ocení váš partner, keď si vás láskyplne privinie k sebe.

4 extra tipy pre vlasy, na ktoré je zima prikrátka

  1. Doprajte si masáž hlavy končekmi prstov. Popri fyzických benefitoch pre vlasy namáhané zimou ulahodí aj vašej psychike. Stimulovanie citlivých nervových zakončení na pokožke hlavy vás zaručene upokojí po náročnom dni v práci.
  2. Ak je to možné, umývajte si vlasy radšej večer ako ráno, aby ste mali čas nechať ich prirodzene preschnúť. V zime je lepšie obmedziť použitie fénov, kuliem či žehličiek na vlasy. Zmenou k lepšiemu je tiež nahradenie bavlnených osušiek šetrnejšími, vyrobenými z mikrovlákien. Tie pri trení znižujú mechanické poškodenie vlasov.
  3. Zima, to je tiež obdobie pôstov, či už z náboženských alebo estetických dôvodov. Nezabúdajte však, že vnútorná výživa vlasov je ešte dôležitejšia než tá vonkajšia, preto, pokiaľ môžete, diétam sa oblúkom vyhnite. Pestrá strava s optimálnym zastúpením mikro a makronutrientov je najistejšia cesta k pevným zdravým vlasom.
  4. Bez čiapky ani na krok. Zabudnuté rukavice vás rýchlo zamrzia, pretože mrznúce prsty je veru poriadne cítiť. Vlasy ale necítime, o to viac si treba pripomínať, že aj ony sú vystavené mrazom. Najlepšie im je pekne v teple, pod čiapkou či kapucňou. Ak navyše pod svoju zvyčajnú pokrývku hlavy použijete hodvábnu či saténovú šatku, zamedzíte elektrizovaniu.

autor: DiXi

Blog