Umenie kúpeľa: vyjdite z vane ako nový človek | Dixi

Umenie kúpeľa: vyjdite z vane ako nový človek

07. 02. 2022, Dixi

Nestačí vkĺznuť do vane. Ak chcete z kúpeľa vyťažiť maximum pre telo aj dušu, dajte si záležať na jeho  príprave. Pár tipov a z vašej kúpeľne sa razom stane päťhviezdičkový wellness hotel.

Horúci kúpeľ nie je len o vode a o vani. Spája sa s ním celá ceremónia a priaznivci tejto formy relaxu si  užívajú každú časť kúpeľného rituálu. Od vdychovania vábivej arómy peny do kúpeľa až po výber hudby.

Kúpeľ upokojuje, ozdravuje aj povzbudzuje

Dopriať si pravý kúpeľ je hotovým umením. Umením zastaviť sa, „vypnúť“ a nechať všetky pozemské starosti pred dverami kúpeľne. Aké je to jednoduché, keď ležíte v prostredí, kde zemská príťažlivosť stráca na intenzite a voda vás objíma ako deka z najjemnejšieho kašmíru.

Či potrebujete upokojiť, zregenerovať alebo povzbudiť, kúpeľ je dobré riešenie a má celú plejádu priaznivých účinkov. Slávne slová spisovateľky Sylvie Plath z roku 1963: „Som si istá, že existujú aj veci, ktoré dobrý kúpeľ nevyrieši, no momentálne mi žiadna z nich nenapadá“, potvrdzuje aj veda.

Lepšia kvalita spánku

Ideálny čas na kúpeľ je bezprostredne pred večierkou. Naplánujte si rande s vaňou ako jednu z posledných denných aktivít. Zahriatie organizmu predtým, ako sa v noci bazálna teplota tela prirodzene znižuje, pozitívne vplýva na naše cirkadiánne rytmy zodpovedné za kvalitu spánku. Po dobrom kúpeli spíme v noci hlbšie a ráno sa budíme odpočinutejší.

kúpeľ a spánok

Ozdravné procesy, ktoré v tele prebiehajú počas spánku, môžete naštartovať už vo vani. Zahaľte sa do regeneračnej kúpeľovej peny a rozpustite únavu v mixe vzácnych prírodných olejov z orecha kráľovského, arganovníka a tahitskej gardénie.

Podpora látkovej výmeny

Kúpeľ prospieva prekrvovaniu tela a uľahčuje látkovú výmenu. Vedeli ste, že hodina vo vani dokáže stimulovať metabolizmus porovnateľne ako tridsaťminútová prechádzka? Prirodzene, dlhšie leňošenie vo vani by ste mali zvážiť s prihliadnutím na svoju kondíciu, pretože kúpeľ dlhší ako odporúčaných 20 až 30 minút, už môže predstavovať záťaž pre kardiovaskulárny systém.

Vzpruha pre unavené telo

Trápi vás strnulá šija po celom dni za počítačom? Alebo sa v sychravom počasí znova ozýva staré lyžiarske zranenie? Vaňa je perfektné miesto pre uvoľnenie svalstva. Telo obmývané a zahrievané vodou má viac priestoru pre odstránenie známok únavy.

Ak sa na sklonku dňa cítite ako vybitý smartfón, povzbudzujúca pena do kúpeľa s prírodnou mätovou silicou a chladivým mentolom je najlepšou turbo nabíjačkou. Z vane vyjde nový človek!

Prírodné antidepresívum

Horúci kúpeľ pomáha pri stavoch skleslosti, osamelosti, dokonca zmierňuje príznaky depresií a úzkostí. Pri pobyte vo vode sa vyplavujú do krvi hormóny šťastia a klesá hladina stresového hormónu kortizolu.

kúpeľ a hormóny šťastia

Obzvlášť nápomocná je vaňa v čase globálnej pandémie, keď nemáme zďaleka toľko fyzického kontaktu s našimi blízkymi, ako by sme si priali. Vedci zistili, že hrejivú silu dotyku vie sčasti suplovať teplá voda.

Precítenie prítomnosti

Byť tu a teraz, nemyslieť na to, čo bolo včera ani čo bude zajtra – to je v skratke „mindfullness“ – praktika mentálneho ukotvenia v prítomnom okamihu. Deň je však plný menších či väčších rozptýlení zvádzajúcich k tomu, že hlava odbieha od terajška.

Horúci kúpeľ je symbolickou kotvou, čo zastaví potulky mysle. Nehybné ležanie vo vode upokojuje a vytvára priaznivé meditačné prostredie. A keď k tomu vdychujete vôňu peny do kúpeľa s obsahom prírodného levanduľového extraktu a levanduľovej silice, je ľahké predstaviť si, ako pri každom výdychu odchádza z tela kúsok po kúsku všetko psychické vypätie.

Osvojte si umenie pravého kúpeľa v 5 krokoch 

  1. Navoďte atmosféru pokoja

Odstráňte všetku elektroniku z dosahu s výnimkou prehrávača (ak pred tichým kúpeľom dávate prednosť náladovej hudbe). Zrušte notifikácie na mobile, nech vás zvonenia a pípnutia nerozptyľujú ani z vedľajšej miestnosti. Plusom je, keď máte v kúpeľni rastliny, obľubujúce vlhko. Akákoľvek živá zeleň či iný prírodný element v zornom poli zvyšuje pôžitok z kúpeľa.

  1. Začnite rýchlou sprchou

Ak chcete kúpeľ dostať na vyššiu úroveň, dajte si rýchlu sprchu aj pred vkĺznutím do vane, nielen po kúpeli. Je to viac pocitová než hygienická záležitosť. Takto sa budete môcť počas kúpania naplno sústrediť len na relaxáciu, a nie na to, či je každý záhyb tela čistý.

  1. Ustriehnite si teplotu a čas

Optimálna teplota vody by nemala presiahnuť 38 stupňov Celzia, takže ostane komfortne teplá bez toho, aby príliš vysúšala kožu. Ak sa zvyknete vo vani „pozabudnúť“ a obávate sa záťaže pre srdce, nastavte si budík na polhodinu, ideálne štebotaním vtákov alebo inou nerušivou melódiou.

  1. Dajte kúpeľu viac šťavy

Počas kúpeľa sa odporúča dopĺňať tekutiny, no nie každému vyhovuje čistá voda. Niekto vo vani preferuje vínko, iný si zas rád niečo zobne. Bobule vychladeného hrozna sú plné energie a chuťovo uspokoja aj vínomilov. Keďže sú bez obsahu alkoholu, nevysušujú, naopak, zabezpečia potrebnú hydratáciu zvnútra. Plus, sú praktické – žiadne odrobinky či šúpanie a dobre sadnú do dlane.

  1. Rozmaznávajte sa aj po kúpeli

Vyživujúce telové mlieko je presne to, čo vaša pokožka po horúcom kúpeli potrebujte na pretrvanie kúpeľného efektu a prevenciu pred vysúšaním kože. Ešte viac tipov pre smädnú pokožku nájdete v našom Dixi blogu.

Tou správnou bodkou za luxusným kúpeľným zážitkom bude župan či pyžamo jemne nasiaknuté vašou obľúbenou vôňou. Plátené vrecúška s kvetmi ruže, vanilkou alebo sušenou citrónovou kôrou spravia vo vašom šatníku lepšiu službu ako syntetická aviváž.

autor: DiXi

Blog