Všetko, čo ste chceli vedieť o suchých vlasoch | Dixi

Všetko, čo ste chceli vedieť o suchých vlasoch

22. 02. 2020, Dixi

Tak ako pleť, aj naše vlasy sú denno-denne tvrdo „skúšané“. Musia znášať zmeny počasia, teplotné rozdiely, účinky stylingových prípravkov od výmyslu sveta, fénovanie, žehlenie, natáčanie, farbenie… To všetko naše vlasy namáha, ničí a uberá im na pôvabe. Dostať vlasy opäť do formy, nie je až také ťažké. Správna starostlivosť robí zázraky.

Ak by ste si spravili chemický rozbor zdravého vlasu, zistili by ste, že obsahuje, okrem iného, molekuly vody vo vnútri i na svojom povrchu. Vďaka vlhkosti je vlas schopný tvarovania, je pružný a lesklý. Vlhkosť vlasu však počas života človeka spravidla kolíše a môže byť niekedy natoľko nízka, že už hovoríme o suchých vlasoch.

Diagnostika suchých vlasov

Suché vlasy sú:

 • matné, bez lesku
 • na dotyk drsné a nepoddajné
 • lámavé a krehké
 • nepružné a ľahko sa „zamotajú“
 • majú rozštiepené končeky

Suché vlasy sú zväčša značne poškodené a idú ruka v ruke so suchou pokožkou hlavy. Suché môžu byť po celej dĺžke alebo len na končekoch. Podľa toho, v akom sú stave, rozoznávame niekoľko stupňov suchosti vlasov. Dá sa to veľmi ľahko určiť dotykom.

Ak vlasy nie sú úplne hladké, ale zachovávajú si svoju pružnosť a lesk, sú len zľahka narušené. Ak sa ťažko rozčesávajú a majú tendenciu „zamotať sa“, ide o stredný stupeň narušenia. Silno poškodené vlasy zasa spoznáte podľa toho, že sú na dotyk tvrdé, hrubé, nepružné až drsné. Na každý jeden stupeň našťastie existuje regeneračná vlasová kozmetika, ktorá pri pravidelnom používaní dokáže vlasy dôsledne „hydratovať“.

suché vlasy

Úroveň „suchosti“ vašich vlasov ľahko určíte dotykom.

Slnko ako nepriateľ

Vlasy trpia najviac počas letných mesiacov a práve v tomto období sú náchylnejšie na vysychanie. Prečo je to tak? Vlasy majú prirodzenú vlastnosť absorbovať molekuly vody, ale takisto ich dokážu vylúčiť. Ak sa pohybujete často v suchom prostredí a vystavujete svoje vlasy príliš teplému vzduchu alebo slnečnému žiareniu, vznikajú na nich mikrotrhlinky. Cez ne sa potom odparujú molekuly vody nielen z povrchu vlasov ale aj z ich vnútra. No a s vlhkosťou sa z vlasov stráca aj lesk a pružnosť, čím sa stávajú náchylnejšími na ďalšie poškodenia. 

Vedeli ste, že za suché vlasy môžu aj hormóny?

Jednou z príčin suchých vlasov je aj nedostatočná funkcia mazových žliaz. Tá môže byť daná geneticky, ale vplýva na ňu aj hormonálna nerovnováha v ľudskom tele. Niektorí odborníci suché vlasy spájajú aj s hypofunkciou štítnej žľazy.

Máte suché vlasy? Tak toto určite nerobte!

K suchým vlasom je potrebné pristupovať špeciálne. Tabu sú akékoľvek úpravy teplom – fénovanie horúcim vzduchom, žehlenie, natáčanie na horúce natáčky, krepovanie či kulmovanie. Neodporúča sa ani dlhodobé vystavovanie vlasov horúcemu vzduchu a slnečnému žiareniu v letných mesiacoch, návštevy solárií, používanie agresívnych prípravkov na vlasy, farbenie či odfarbovanie, trvalá ondulácia.

Mechanické namáhanie má takisto devastačné účinky. Zabudnite na rozčesávanie mokrých vlasov a zložité stylingy, pri ktorých sú vlasy namáhané a môžu sa polámať. Obmedzte používanie gumičiek a sponiek do vlasov a radšej ich nechajte voľne dýchať. Vlasy si po umytí zbytočne nedrhnite uterákom, ale z nich len jemne dotykmi odsajte prebytočnú vodu.

Ako prinavrátiť vlasom život

 1. V prvom rade si zvoľte vhodné ošetrujúce prípravky na suché vlasy. Môžete sa o nich poradiť so svojim kaderníkom, ktorý najlepšie diagnostikuje, v akom stave sú vaše vlasy. Používajte kozmetiku s označením „regeneračná“, „intenzívna“ či „vyživujúca“. Nezabudnite ani na kondicionér a podľa potreby aplikujte raz alebo niekoľko krát do týždňa regeneračnú masku. Obľúbené sú aj bezoplachové hydratačné kúry a kondicionéry či séra, ktoré okrem regenerácie uľahčujú aj rozčesávanie. Ale pozor, aby ste to so starostlivosťou neprehnali. Príliš silný prípravok, ktorý nie je vhodný na stupeň poškodenia vašich vlasov, ich môže zbytočne zaťažiť. Na škodu nie je nechať si v kaderníctve z času na čas odborne aplikovať keratínový zábal, samozrejme, pokiaľ je pre vaše vlasy vhodný. Pomôže obnoviť hydrolipidovú vrstvu vlasov a vyrovná ich povrchovú štruktúru.
 2. Ako sme už spomenuli, pri suchých vlasoch nie je vhodné časté fénovanie a najlepšie je sa mu úplne vyhnúť. Ak sa predsa len rozhodnete použiť žehličku, kulmu alebo fén, vždy si predtým na vlasy naneste ochranný sprej proti poškodeniu teplom – tzv. heat protection sprej. Samozrejme, najlepšie je nechať si vlasy vysušiť vždy prirodzene.
 3. Pre zdravé a dobre vyživené vlasy je nesmierne dôležitý prísun vitamínov zvnútra. Suchým vlasom najviac ulahodíte, ak do jedálnička zaradíte mastnejšie typy rýb, ako je čerstvý tuniak, losos, makrela či sardinky, zemiaky, citrusové plody, vajíčka a obilné klíčky. Naopak, pozor si treba dať na konzumáciu kávy, čaju a alkoholu, ktoré bránia dostatočnému vstrebávaniu minerálov.
 4. Na kvalitu vlasov samozrejme vplýva aj stres. Snažte sa mu preto vyhýbať, dostatočne relaxujte a prejaví sa to aj na vzhľade vašej koruny krásy.
 5. Nefajčite!

Náš tip: vyberte si ideálnu kombináciu prípravkov na suché vlasy z regeneračného radu kozmetiky Dixi.

Superpotraviny pre dokonalé vlasy

Pokiaľ ide o jedlo, krása vlasov nejde len cez žalúdok. Mnohé potraviny, ktoré sú prospešné pre naše zdravie môžeme jesť a zároveň ich používať zvonka vo forme masiek, či zábalov. Sú bežne dostupné aj v našich končinách, a dokonca v biokvalite.

 • Vajíčka možno pre jeho ozdravujúce a skrášľujúce účinky na telo, pleť a predovšetkým vlasy nazvať aj superpotravinou. Významnou zložkou vajíčok sú karotenoidy – luteín a zeaxantín. Nachádzajú sa v žĺtku a sú zodpovedné za jeho charakteristické žlté sfarbenie. Žĺtok je bohatý na vitamíny A, E, foláty a biotín, ktoré vytvárajú vo vlasoch akýsi ochranný štít voči vonkajším poškodeniam. Žĺtok pôsobí na vlasy hydratačne, a preto je vyhľadávanou zložkou mnohých prípravkov na suché vlasy. Taktiež napomáha rýchlejšiemu rastu vlasov a účinkuje aj proti ich vypadávaniu, či na regeneráciu. Ak zjete aspoň 4 vajíčka týždenne, vaše vlasy sa vám odmenia zdravším vzhľadom.
žĺtko na suché vlasy

Živiny obsiahnuté vo vaječnom žĺtku pôsobia na suché vlasy hydratačne.

 • Pšeničné klíčky majú tak široké spektrum pozitívnych účinkov na vlasy, ako máloktorá iná potravina. Aj preto sme ich vybrali do užšieho výberu superpotravín, vďaka ktorým môžete vyhrať boj so suchými vlasmi. Z klíčkov sa lisovaním za studena získava veľmi kvalitný olej s vysokým obsahom antioxidantov. Je skvelou prevenciou proti vypadávaniu vlasov, má silné regeneračné vlastnosti a poradí si aj s ich nepoddajnosťou. Olej z pšeničných klíčkov taktiež vyhladzuje pokožku a vrásky, má omladzujúce účinky, zmierňuje jazvy a zabraňuje vzniku stareckých pigmentových škvŕn. Je tiež bohatý na vitamíny A, E a D, esenciálne mastné kyseliny (tvoria 50 – 70 % obsahu), Omega-3 a Omega-6 mastné kyseliny.

autor: Dixi

Blog